Forumu sorun yapmak, insanların foruma yazı yazmaktan korkması, sinirsel şeyler...
Initiator des Themas: Adnan Özdemir
Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkei
Local time: 03:32
Mitglied (2007)
Deutsch > Türkisch
+ ...
Nov 15, 2011

Merhaba arkadaşlar,

Noktadan, virgülden, şundan bundan anlam çıkarabilen insanlarız, işimiz bu. Buraya herkes yazmalı, yazsın, yazsa... dedik olmadı. Yazmak, paylaşmak isteyen az.

Nokta virgül üslup avcılığı yapmadım. Bildiğim birşey varsa insanların foruma yazmaktan korkar olduğudur. Gereksiz alıntılamalar, laf sokmalar, çatışmalar, hakaretleşmeler, pireyi deve yapmalar.. Gülümsemelerden anlam çıkarmalar. Olabiliyor. Meslek rahatsızlık
... See more
Merhaba arkadaşlar,

Noktadan, virgülden, şundan bundan anlam çıkarabilen insanlarız, işimiz bu. Buraya herkes yazmalı, yazsın, yazsa... dedik olmadı. Yazmak, paylaşmak isteyen az.

Nokta virgül üslup avcılığı yapmadım. Bildiğim birşey varsa insanların foruma yazmaktan korkar olduğudur. Gereksiz alıntılamalar, laf sokmalar, çatışmalar, hakaretleşmeler, pireyi deve yapmalar.. Gülümsemelerden anlam çıkarmalar. Olabiliyor. Meslek rahatsızlıklarım var.

Bazılarımızın bazılarımızdan nefret etmesi ve buralara taşıması...

Bazılarımızın sürekli hakaretsel tarzda yazması...

Bazılarımız sert tonda yazıyor

Bazılarımız polemik tarzını seviyor

Çoğumuz, arada bir teknik sorunlarını yazıp bırakıyor...

Elbette ki yazdıklarımdan rahatsızlık duyulan bölüm varsa onları sildirmek benim için vicdansal bir konudur. Dönmek gerekirse dönerim. Dünya dönüyor ben de dönüyorum...

Uzatmaya gerek yok. Cabbarlığa da gerek yok.

Kimseye bir kırgınlığım yok. Uzatmanın da anlamı yok. Yapayalnız insanlarız işte bir tek bu forum var elimizde... Haluk Erkan Bey'e ve diğer katılımcılara da artık dargın değilim.

Kendime uzun bir süre izin verdim. İçimden gelinceye kadar yazmayacağım.

Biraz da yazmayanlar yazsın dedim ve kendimi işlerime verdim. Çok da verimli oldu...

Yazmayanlar neredesiniz?---> Düzelteyim. Yazmayan arkadaşlar, bu başlık için demiyorum. Genel olarak yaneeee????

[Edited at 2011-11-15 12:44 GMT]
Collapse

Şadan Öz
Şadan Öz  Identity Verified
Türkei
Englisch > Türkisch
Bir noktaya itiraz Nov 15, 2011

Merhaba Adnan. Gittiğini zaten düşünmediğim ve buranın bekçisi / büyük biraderi de olmadığım için hoşgeldin demiyorum.

Birkaç kez, birkaç kişiye şu yanıtı verme ihtiyacı hissettim bir müdavim olarak. Şimdi bir kez daha vurgulayayım:
Burada ne ortamı kontrol eden kişi ve gruplar var (teknik ve hukuki olarak mümkün değil), ne de mazlum, korkan bir kesim.
Olsa olsa, ortamda ve meslekte yeni olduğu için "hakkımda ne düşünülür" diye bir �
... See more
Merhaba Adnan. Gittiğini zaten düşünmediğim ve buranın bekçisi / büyük biraderi de olmadığım için hoşgeldin demiyorum.

Birkaç kez, birkaç kişiye şu yanıtı verme ihtiyacı hissettim bir müdavim olarak. Şimdi bir kez daha vurgulayayım:
Burada ne ortamı kontrol eden kişi ve gruplar var (teknik ve hukuki olarak mümkün değil), ne de mazlum, korkan bir kesim.
Olsa olsa, ortamda ve meslekte yeni olduğu için "hakkımda ne düşünülür" diye bir çekinme vardır. Herkesin yaşayabileceği bir şey. Böyle bir çekincesi olanı da korkutacak bir şey yok. Böylesi bir ithamın foruma katılanların tümüne -ben dahil- haksızlık olduğunu düşünüyorum.
Kısacası bunlar spekülasyon ve yapay gündemden öteye geçmeyen mırıldanmalar olarak kalıyor.

Bundan sonra böyle bir izlenimi/iddiası olan, hele beni hedef alıyorsa, lütfen bu durumu açıkça, somut kanıtıyla yazsın veya özelden mesaj atsın "şu insanı psikolojik olarak etkiledin(iz), senden/sizden korkuyor" diye.

Bana gelince: Spekülasyona, lüzumsuz sataşma ve polemiğe hiç tavizim yok. (Bunu Adnan'a söylemediğim bilinsin.) Yapılacak iki şeyi yaptım ve yapmaya devam edeceğim:

- Ciddiye alırsam ve cevap hakkım doğarsa, her zamanki gibi gereken yanıtı gerektiği şekilde yazacağım.
- Ciddiye alınmayacak kadar düzeysiz bulursam ve forumda gereksiz gündem oluşturup okuyuculara haksızlık olduğunu düşünürsem yanıt dahi vermeyeceğim. Bu bir sinme, yanıt verememe olarak algılanmasın.
Bazen yanıt vermemek ciddi bir yanıttır. Bunu benden çok, yazmayanlardan alıyoruz zaten. Algılayabilmek önemli.

Herkese iyi muhabbetler, verimli paylaşımlar.
Collapse

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkei
Mitglied (2007)
Türkisch > Englisch
+ ...
Yazarak Paylasma ve ÖTV Nov 15, 2011

Adnan beyin yazisini begendim. Ben buraya sürekli yazanlardan degilim. Sadece ihtiyaç hissettigimde yazarim. O da birkaç defayi geçmemistir. Örnegin, en son geçenlerde devlet tarafindan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) miktarlari arttirildiginda bundan büyük rahatsizlik duyup bu konuda kisa bir yazi yazmistim. O zaman kendi halime bakip düsündüm ki baskalari da bundan rahatsizlik duymuslardir. Zaten dünya standartlariyla karsilastirildiginda yüksek olan bu vergiler, artirildigind... See more
Adnan beyin yazisini begendim. Ben buraya sürekli yazanlardan degilim. Sadece ihtiyaç hissettigimde yazarim. O da birkaç defayi geçmemistir. Örnegin, en son geçenlerde devlet tarafindan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) miktarlari arttirildiginda bundan büyük rahatsizlik duyup bu konuda kisa bir yazi yazmistim. O zaman kendi halime bakip düsündüm ki baskalari da bundan rahatsizlik duymuslardir. Zaten dünya standartlariyla karsilastirildiginda yüksek olan bu vergiler, artirildiginda iyice bir yüksek oluyordu. Duyarli bir birey olarak bu da beni oldukça üzmüstü. Ama umud ettigim gibi çikmadi. Bu yaziya herhangi bir yanit veren olmadi. Bir süre sonra durumdan yakinir bir yazi daha yazdim. Neden kimse yazmiyor, dedim. Ancak o zaman birkaç yanit alabildim. Ama yine de vergilerin yüksekligi nedeniyle yazmamisti insanlar. Sadece benim durumumu paylasmak istemisti. O zaman anladim ki halkimiz yüksek vergiler karsisinda oldukça duyarsiz. Bosuna Türkiye en yüksek vergiler ülkesi olmamisti. Özetle benim yazarak paylasma deneyimim bundan ibaretti.Collapse

Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkei
Deutsch > Türkisch
+ ...
HOŞGELDİN Nov 15, 2011

Adnan Bey tekrar sizi forumda görmek
benim için gerçekten süper bi olay!

Siz siz olun başkalarına kulak asmayın,
yüreğiniz, beyniniz, canınız ne arzu ediyorsa
istediğiniz herşeyi
ama herşeyi paylaşın!

Saygılar, sevgiler, tatlı noeller...

Haluk

Silifke
Silifke
Çanak Nov 15, 2011

Bu mesleki ortam, belli bir dönemde tıbbi amaçla dönemsel hastalıklarını tedavi aracı olarak gören bayan meslektaşlarımız ve kendisini tedavi ettiğine inandığı için tıbbi lisansını aldığı kanısına varan kimi erkek arkadaşlarımızın sayesinde korkulan değil, ancak -ciddi söylüyorum- tiksinilen bir "çat" sitesi kimliğine kavuşmuş bir garip dayanışma forumunun ötesine geçememiştir. Korku var mıdır? Elbette, ancak korkulan yukarıda bahsedilen hastalıklarla... See more
Bu mesleki ortam, belli bir dönemde tıbbi amaçla dönemsel hastalıklarını tedavi aracı olarak gören bayan meslektaşlarımız ve kendisini tedavi ettiğine inandığı için tıbbi lisansını aldığı kanısına varan kimi erkek arkadaşlarımızın sayesinde korkulan değil, ancak -ciddi söylüyorum- tiksinilen bir "çat" sitesi kimliğine kavuşmuş bir garip dayanışma forumunun ötesine geçememiştir. Korku var mıdır? Elbette, ancak korkulan yukarıda bahsedilen hastalıklarla durduk yerde boğuşmak zorunda kalmanın ötesinde bir tedirginlik değildir. Herkese kolay gelsin.Collapse

Şadan Öz
Türkei
Englisch > Türkisch
Hakikaten çanak : ) Nov 15, 2011

Silifke demiş ki:
... arkadaşlarımızın sayesinde korkulan değil, ancak -ciddi söylüyorum- tiksinilen bir "çat" sitesi kimliğine kavuşmuş bir garip dayanışma forumunun ötesine geçememiştir.

: )
Şimdi bir de "dayanışma forumu" çıktı, ne demekse!? Kim kime nerede dayanıyor bilmiyorum ama ben ricamı, ricadan da öte, bir katılımcı olarak kanıt talebimi tekrar ediyorum:

Bu nitelemeleri hak edecek ve tiksinilecek şeyler nerede?
Kaddafi'nin halkına karşı giriştiği soykırım veya Saddam'ın kimyasal silahları gibi bir şey sanırım bu korkunç ortamlar, teşkilatlar : ))

Ha, tiksinirsiniz, korkarsınız şahsen, o ayrı. Ben ve çoğu insanın hiç de öyle bir his yaşamadığını göz önünde bulundurursak, o sizin "güzelliğiniz" diyorum.

Bir provokasyon ortamının daha sonuna geldik sayın okuyucular. Tekrar görüşünceye kadar, tiksinerek kalın.

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkei
Mitglied (2007)
Deutsch > Türkisch
+ ...
THEMENSTARTER
Bugüne kadar Nov 15, 2011

Şadan'a, Atıl, Haluk ve Silifke beylere katılımları için ayrıca teşekkür ederim.

Bugüne kadar isteyip de yazamadığım birşey yok arkadaşlar. Yer bol. Aşırı paylaşımda bulunmaktan 2 yılda bıktım. Neden? Sevgililierimi, şiirlerimi, insani zayıflıklarımı ama yerli ama yersiz yazdım... beğenen oldu, burun kıvıran oldu. Herkesin beğenileri farklı farklı...

EEE? Eesi şu:

-Yaw ben çok şeyimi paylaştım ama çoğunluk sanki pok
... See more
Şadan'a, Atıl, Haluk ve Silifke beylere katılımları için ayrıca teşekkür ederim.

Bugüne kadar isteyip de yazamadığım birşey yok arkadaşlar. Yer bol. Aşırı paylaşımda bulunmaktan 2 yılda bıktım. Neden? Sevgililierimi, şiirlerimi, insani zayıflıklarımı ama yerli ama yersiz yazdım... beğenen oldu, burun kıvıran oldu. Herkesin beğenileri farklı farklı...

EEE? Eesi şu:

-Yaw ben çok şeyimi paylaştım ama çoğunluk sanki poker oynar gibi davranıyor. İşte burada kafamda ?dangggggg? efekti oluştu...
+

Karşılıklı -misunderstandingler- filan çok yorucu ve kırıcı olunca işimden geri kalır oldum. Bazı konu başlıklarındaki tartışmalarda çok sert girdiğim oldu. Pişman oldum. ABDli site sahipleri o kadar kuralı boşuna koymamış dedim...

Ama işte bu forumlar kişisel alınmalara, celallenmelere, istemeden kalp kırmalara çok açık.

Kolay kolay korkmam ama kalp kırmaktan korkar oldum.

Adları bende saklı ''korkanlar'' bana şundan şu isimden korkuyoruz demediler. Genel forum ortamından ''korktuklarını'' söylediler...

Bu tür forum ortamlarında mesleksel alışkanlıklardan da kaynaklanan çok şeyi takmaya başlayınca dinleneyim dedim.

Kimselere çatmayalım, kalp kırmayalım, maksadını aşan imalarda bulunmayalım, birbirimizin damarına basmayalım, yormayalım, sinirlerimizi germeyelim diyorum...

[Edited at 2011-11-16 02:00 GMT]
Collapse

Şadan Öz
Türkei
Englisch > Türkisch
I ıh Nov 16, 2011

Olmadı şimdi bu. Adnan çok barışçıl (zaten hiç saldırgan olmadı, o ayrı) ve makul geldi, çatışma ortamı doğurmadı. Tat vermedi şimdi bu bak.
Tiksinç sözler, hakaretler havada uçuşacaktı ki birileri rahatlasın. Adnan kendini kullandırmadı.
Olmazdı da zaten. Çevirmen forumunda kişilerin zekasını hafife almamak lazım.

Bir kez daha ve baymış bir halde yineliyorum. Bulaşılmadığı sürece artık ses çıkarmaya da niyetim yok:
Ben
... See more
Olmadı şimdi bu. Adnan çok barışçıl (zaten hiç saldırgan olmadı, o ayrı) ve makul geldi, çatışma ortamı doğurmadı. Tat vermedi şimdi bu bak.
Tiksinç sözler, hakaretler havada uçuşacaktı ki birileri rahatlasın. Adnan kendini kullandırmadı.
Olmazdı da zaten. Çevirmen forumunda kişilerin zekasını hafife almamak lazım.

Bir kez daha ve baymış bir halde yineliyorum. Bulaşılmadığı sürece artık ses çıkarmaya da niyetim yok:
Benimle ilgili sıkıntısı, sorunu olan, o sorunun olduğu yerde ve o sorun üzerinden hesaplaşsın. Kendini acıklı durumlara düşürmesin.

Son olarak:
Yakın zamanda açılan iki konuya bakın:
Yeni bir arkadaşımızın (Yiğit Ati'nin) daha eski olanlarla fikir alışverişi yaptığı konuya (İşe ve Müşteriye Göre Çalışma Tarzı, Hayır Demeyi Öğrenme)
ve
Rasim Dağdelen'in açıp teknik sorununu paylaştığı konuya (Daha verimli bir çalışma ortamı için (daha) sessiz PC: Kasaya ses yalıtımı nasıl yapılır?)

Forum işte budur. Yenisi ve eskisi böyle paylaşıyor, böyle yazışıyor. Korkuymuş, tiksintiymiş falan... Hem oralara gayet güzel yanıt vereceksin (Silifke için söylüyorum bunu), hem sonra gelip "burası tiksinçç... dayanışmaa.... mır mır..." ortama iftira atıp kendini rahatlatacaksın. : )

Bu forumu ve katılanları önemsiyorum. Çok güzel insanlar tanıdım. Çok da eğlendim, çok şey öğrendim. Benim için bir değeri var. Öyle iki satırlık malzeme yaptırmam.
Her seferinde soracağım ve zorlayacağım burayı istismar etmeye, aşağılamaya kalkanı.
Collapse

Silifke
Silifke
Çakmak (yakılan cinsinden mastar dışı) Nov 16, 2011

[quote]Şadan Öz wrote:

"Forum işte budur. Yenisi ve eskisi böyle paylaşıyor, böyle yazışıyor. Korkuymuş, tiksintiymiş falan... Hem oralara gayet güzel yanıt vereceksin (Silifke için söylüyorum bunu), hem sonra gelip "burası tiksinçç... dayanışmaa.... mır mır..." ortama iftira atıp kendini rahatlatacaksın. : )"

Bahsettiğim de bu zaten. Öz"ün"den girmeye başlamışssınız işin.

Kendin pişir kedin yesin... Herkese kolay gelsin.

Halil Ibrahim Tutuncuoglu
Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Türkei
Türkisch > Englisch
+ ...
Ayrıca Nov 16, 2011

Adnan Özdemir wrote:

Kimselere çatmayalım, kalp kırmayalım, maksadını aşan imalarda bulunmayalım, birbirimizin damarına basmayalım, yormayalım, sinirlerimizi germeyelim diyorum...

[Edited at 2011-11-16 02:00 GMT]

sizi kimse takdir etmese bile mutlaka takdir eden biri var
http://freelancethanks.com/

Gulay Baran
Gulay Baran  Identity Verified
Türkei
Mitglied (2007)
Englisch > Türkisch
+ ...
foruma yazmak mı yazmamak mı Nov 16, 2011

Silifke wrote:

Bu mesleki ortam, belli bir dönemde tıbbi amaçla dönemsel hastalıklarını tedavi aracı olarak gören bayan meslektaşlarımız

Bayan arkadaşlarımız diyince ben de forumdaki bayanlardan biri olarak üstüme alınayım. Umuyorum ki fazla veya çok az çalışmaktan ötürü, türlü türlü beyin hastalıklarına sahip olan arkadaşlarımız da sessiz kaldıkları dönemler süresince - tıbbın müdahale edebileceği sınırlar dahilinde - şifalarını bulmuş ve mesleki yaşantılarına geri dönmüşlerdir.

Forumda benim gözlemim, bazı zamanlar bir yoğunluk olurken bazen de birden temponun düşmesi. Aslında bunda şaşılacak şey de pek yok, biz kendimiz de öyle dönemler yaşamıyor muyuz? Sanırım yoğun çalışmanın getirdiği tembellik hissiyatı bazen forumda da gözleniyor:)

Şadan Öz
Türkei
Englisch > Türkisch
: ) Nov 16, 2011

Silifke wrote:
Bahsettiğim de bu zaten. Öz"ün"den girmeye başlamışssınız işin.
Kendin pişir kedin yesin... Herkese kolay gelsin.

Mırıl mırıl bir şeyler duyuyorum ama net değil.
Ha gayret! Biraz daha zorla, çıkacak bir şeyler... : )

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Forumu sorun yapmak, insanların foruma yazı yazmaktan korkması, sinirsel şeyler...

Translation news in Türkei

Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »