Издаване на фактура
Thread poster: Ikwiw
Ikwiw
Ikwiw
Local time: 23:59
Jul 11, 2010

Здравейте,

Физическо лице съм и превеждам за фирма от САЩ. Фирмата изисква да й се издаде фактура на английски език за извършените преводи.

1. Издавате ли подобни фактури на клиенти от чужбина?

2. Има ли проблеми от гледна точка на българското законодате�
... See more
Здравейте,

Физическо лице съм и превеждам за фирма от САЩ. Фирмата изисква да й се издаде фактура на английски език за извършените преводи.

1. Издавате ли подобни фактури на клиенти от чужбина?

2. Има ли проблеми от гледна точка на българското законодателство с тези фактури? Прочетох в друга тема, че физически лица не могат да издават фактури. Изобщо според нашите закони това фактура ли е? Без касова бележка...

3. Как отчитате подобни доходи от чужбина, които се превеждат по PayPal?

Благодаря предварително за отговорите!
Collapse


 
Maya Kitanov (X)
Maya Kitanov (X)
Canada
Local time: 16:59
Bulgarian to French
+ ...
фактура Jul 13, 2010

Здравейте,
Нямам представа как е в България, но в Канада е напълно нормално физическо лице да работи от свое име и да издава фактури. Това, което се декларира в последствие е дохода по издадената фактура, която трябва да пазите. Би трябвало въпросът да стои по подобен начин и в България? Добре е да попитате който и да е счетоводител или финансист.
Успех


 
invguy
invguy  Identity Verified
Bulgaria
Local time: 23:59
English to Bulgarian
Общо казано Jul 17, 2010

По принцип подобни въпроси трябва да се обсъждат със специалист. Не е достатъчно някой да Ви каже нещо, този някой трябва да е и достатъчно компетентен – а мнозинството от нас тук, предполагам, не си правят счетоводството сами, а го възлагат на счетоводител (поне аз така пра�... See more
По принцип подобни въпроси трябва да се обсъждат със специалист. Не е достатъчно някой да Ви каже нещо, този някой трябва да е и достатъчно компетентен – а мнозинството от нас тук, предполагам, не си правят счетоводството сами, а го възлагат на счетоводител (поне аз така правя, защото "не'ам нерви" да следя нескончаемите счетоводни "новости"...). Вероятно затова няма много желаещи да пишат по темата.

Мога да кажа само следното, най-общо:

Действително, като физическо лице не можете да издавате фактури. Това, което можете, е да сключвате граждански договор за извършване на определена работа.

Някои агенции предлагат един общ договор в началото на сътрудничеството (това е все едно нашенският граждански договор), след което пращат за всяка поръчка съответното PO (Purchase Order), срещу което трябва да им пратите фактура; при други няма такъв договор, но пък РО-то е подробно и в него са упоменати всички основни условия, така че играе ролята на договор.

Фактурите, издавани на чуждестранни клиенти, следва да са съставени според изискванията на съответния клиент: те са предназначени за него, по тях той си отчита направените разходи пред тамошните данъчни власти и си води вътрешната отчетност. Тоест те трябва да съдържат онези атрибути, които клиентът изисква. Ако той не е посочил конкретни изисквания, във фактурата трябва да има най-малко основните неща, които се съдържат във фактурите по цял свят:
- номер и дата на фактурата;
- кой издава фактурата (име и адрес; ако искат данъчен номер, пишете си ЕГН-то);
- на кого се издава фактурата (име и адрес, евентуално и техен номер някакъв, ако искат);
- предмет на сделката (вид на работата, напр. translation/proofreading/editing/QA; езикова двойка, напр. EN>BG; наименование/код на проекта);
- обща сума и валута (няма нужда от "словом");
- начин на плащане (във Вашия случай – упоменаване на PayPal и съответния имейл адрес).
Обикновено агенциите искат да се посочи и номерът на РО-то, така им е по-лесно да се ориентират.

Тези фактури не са част от счетоводния документооборот в България, така че нито трябва да бъдат от кочан, нито е задължително да бъдат придружавани от касова бележка (тя не е необходима и у нас, когато плащането се извършва по банков път). Затова няма никакъв проблем като физическо лице да издавате такива фактури. Формата е свободна, стига да съдържат необходимите атрибути.

Доходът от така фактурирани поръчки се отчита, като се декларира при подаване на годишната данъчна декларация – има си поле, в което се вписва, питайте счетоводителя.

Има едно-единствено ограничение (карам по памет, може и да не съм съвсем прав): ако за предходните 12(?) месеца доходът Ви от граждански договори е над 50 000 (?) лв., не можете повече да карате на такива договори, а трябва да си регистрирате фирма и освен това да я регистрирате по ДДС.
___________________________

Някои агенции направо изпращат своя стандартна бланка за фактура. Но ако не пратят, добре е да си поиграете малко и да си направите такава – на Word, на Excel, както Ви е удобно. Не чак с кой знае какъв дизайн, важното е да е прегледна и еднотипна (не всеки път да изпращате различни, това не изглежда добре). Полезно е да си измислите и някаква система за поредна номерация. Когато правите бланката, предвидете достатъчно място за предмета на сделката: понякога в една фактура може да се наложи да се впишат няколко РО-та/проекта.

Между другото, тук в ProZ има един инструмент за фактуриране, горе под Tools – Invoicing. Не съм го ползвал, но изглежда добре. Преди години бях гледал в някакви сайтове и готови invoice templates, можете да потърсите.

Важно: обикновено не е нужно фактурата да се подписва – и е за препоръчване да не си слагате подписа, освен ако изрично не го искат. Ако го искат, недейте просто "пейства" сканиран подпис, особено пък с висока резолюция. Интернет е това, не се знае къде ще попадне... За предпочитане е да си разпечатате фактурата, да я подпишете, сканирате на 150 dpi (не повече) и да я изпратите като JPG. Другият вариант е да я направите на PDF с включени security функции, които не позволяват променяне на документа, както и копиране на обекти от него. Но това вече е по-сложно.
____________________________

Скоба: за това дали ще Ви е най-ефективно да работите като физическо лице или чрез фирма, се консултирайте със счетоводител. Има един куп подробности, които зависят от това дали работите другаде, по какъв тип трудово взаимоотношение и т.н.


P.S. И, разбира се, преди да приемете това всичкото за вярно, го дайте на счетоводител да го прочете
Collapse


 
Ikwiw
Ikwiw
Local time: 23:59
TOPIC STARTER
Благодаря Jul 18, 2010

Благодаря за подоробните разясненията.

 
Elena Aleksandrova
Elena Aleksandrova  Identity Verified
Bulgaria
Local time: 23:59
Member (2009)
English to Bulgarian
+ ...
:) Sep 10, 2010

Макар че темата е малко стара, ще се включа и аз.

invguy: Бъркате. Издаваните фактури трябва да отговарят на българското законодателство, т.е. да съдържат минималния брой реквизити. Как мислите, че ще декларирате прихода, ако нямате документ за това или ако сте издали фак
... See more
Макар че темата е малко стара, ще се включа и аз.

invguy: Бъркате. Издаваните фактури трябва да отговарят на българското законодателство, т.е. да съдържат минималния брой реквизити. Как мислите, че ще декларирате прихода, ако нямате документ за това или ако сте издали фактура, без да имате право на това? За това се глобява и то не е малко (ако ви хванат). Не можете да издавате фактура, ако нямате право да я издавате. Фактурите са невалидни. (Сетих се за един случай с мой познат, който така беше издавал фактури без да има право. Човекът си беше декларирал до лев приходите (преди 4-5 години), но отнесе глоба от 1000 лева, защото нямал право да издава фактури).

Решението е да се регистрирате като упражняващ свободна професия. СЛед регистрацията можете да спирате и започвате работа по всяко време с подаване на съответната декларация в НАП. Т.Е. ако работите 10 дни и не желаете да се осигурявате за цял месец - подавате декларация за започване на дейност (примерно) на 10-ти и декларация за спиране на дейност на 20-ти, като в този период имате право да издавате фактури или разписки.

Фактурата задължително е на български език. Имате право да издадете същата фактура и на друг език, но тя няма никаква стойност в България. Пред НАП важат само фактури на български език.

Упражняващите свободна професия не издават касови бележки от касов апарат - законът ги освобождава от това. Но, ако искат, могат да издават касови бележки от кочан, но в момента не мога да кажа дали кочанът трябва да е прошнурован и подпечатан от НАП.

Акаунти на PayPal влизат в група 50, ако имате фирма. Упражняващите свободна професия не са задължени да водят счетоводство, затова дали ще и получавате парите в брой, по банков път, PyaPal, Moneybookers или друг начин няма значение - това не ви го искат, но за формите тези акаунти се третират като банкови сметки и влизат в група 50, зависи как ще си ги кръстите.

Ако ще издавате фактури само за САЩ, трябва да се регистрирате по ДДС при достигане на 50 000 лева оборот. Ако ще издавате фактури и за фирми в ЕС, трябва да се регистрирате по чл. 97а без значение оборота. Ако достигнете 50 000 - по общия ред.

Прзнатите разходи са 25% за свободната професия.


Това е в общи линии.

[Edited at 2010-09-10 09:29 GMT]
Collapse


 
Ikwiw
Ikwiw
Local time: 23:59
TOPIC STARTER
Благодаря! Sep 25, 2010

Елена Александрова, благодаря за разясненията.

Само не ми стана ясно каква е тази група 50? (Предполагам, че се отнася до осчетоводяването).


 
Elena Aleksandrova
Elena Aleksandrova  Identity Verified
Bulgaria
Local time: 23:59
Member (2009)
English to Bulgarian
+ ...
:) Oct 7, 2010

Да, това е за осчетоводяването - това са каса, банка и т.н.

Ikwiw wrote:

Елена Александрова, благодаря за разясненията.

Само не ми стана ясно каква е тази група 50? (Предполагам, че се отнася до осчетоводяването).



 
Alpha-Beta
Alpha-Beta  Identity Verified
Bulgaria
English to Bulgarian
+ ...
Можете РґР° издавате фактура като самоосигуряващо СЃРµ Р»РёС Oct 12, 2010

Всъщност физическо лице МОЖЕ да издава фактури ако е със статут на самоосигуряващ/а се. За целта се взима номер от регистър БУЛСТАТ, като там се представят дипломите удостоверяващи компетенции като преводач или съответната свободна професия. В срок от седем дни след възни�... See more
Всъщност физическо лице МОЖЕ да издава фактури ако е със статут на самоосигуряващ/а се. За целта се взима номер от регистър БУЛСТАТ, като там се представят дипломите удостоверяващи компетенции като преводач или съответната свободна професия. В срок от седем дни след възникването на първия доход се ходи в НАП където се декларира самоосигуряване и се избира вида осигуряване (пенсия и здравна осигуровка, или тези двете плюс общо заболяване и майчинство). Самоосигуряващите се лица са длъжни след края на всеки месец да внасят в НАП осигуровки върху избран месечен доход (мин. 420 лв., макс. 2000 лв.) и да внесат Декларация 1 и протокол към нея. В края на годината се внася и Декларация 6 и попълва данъчна декларация.Collapse


 
Fidexim (X)
Fidexim (X)
Bulgaria
Local time: 23:59
English to Bulgarian
+ ...
Само да добавя, че Nov 18, 2010

независимо дали става дума за фирма или самоосигуряващо се ФЛ, ако смятате да издадете фактура за чужбина, най-напред се регистрирайте по ДДС. Иначе има мнооооого сериозни глоби. На теория това е само за страните от ЕС, но на практика важи за цял свят.

 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Издаване на фактура






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »