May 25, 2015 16:32
8 yrs ago
1 viewer *
Polish term

dwa (?) pięćdziesiąt

Polish Art/Literary Other interpunkcja
Chodzi o poprawny zapis słowny kwoty, czyli to, co każdego dnia słyszymy w sklepach - bez "złotych", "groszy" czy jakiejkolwiek innej jednostki walutowej.
Czy pomiędzy liczbą złotych a liczbą groszy będzie jakiś znak interpunkcyjny? Przecinek (jako zamiennik "i" z pełnego wyrażenia "X zł i Y gr")? Myślnik (często używany przy elipsach)? A może nic nie trzeba?
W przypadku "dwa (?) pięćdziesiąt" jakoś pogodziłbym się z brakiem jakiegokolwiek znaku interpunkcyjnego, ale już przy "trzydzieści (?) trzydzieści" byłoby to chyba trochę dziwne...

Bardzo proszę o zacytowanie wiarygodnego źródła opisującego odpowiednią regułę interpunkcyjną. Przykłady użycia z gazet, książek lub tekstów online w tym przypadku niestety nie wystarczą.

Responses

+3
27 mins
Selected

dwa pięćdziesiąt

Uważam, że tekst należy zapisać ciągiem, bez żadnych separatorów. Adam Wolański w Edycji tekstów (ISBN 978-83-01-15623-7) na str. 109 w rozdziale Liczby i numery w tekstach beletrystycznych pisze, że elementy liczbowe występujące w dialogach powinny otrzymać zapis słowny typowy dla żywej mowy i podaje przykład: O dwudziestej dwadzieścia osiem magnetofon zarejestrował....

Nie jest to dokładnie przypadek ceny, ale konstrukcja jest analogiczna: zamiast pominięcia jednostek walutowych (złote, grosze) pominięte są jednostki czasu (godziny, minuty).
Note from asker:
Serdecznie dziękuję. Faktycznie, nie jest to dokładnie ten przypadek, ale źródło wiarygodne, a uzasadnienie przekonujące.
Peer comment(s):

agree mike23
2 hrs
agree Waldemar Fortuna
21 hrs
agree Motyl15
1148 days
Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer.
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search