Glossary entry

angielski term or phrase:

D-curve air switch

polski translation:

wyłącznik powietrzny o charakterystyce D

Added to glossary by Frank Szmulowicz, Ph. D.
Oct 12, 2015 10:05
8 yrs ago
13 viewers *
angielski term

D-curve air switch

angielski > polski Technika/inżynieria Energia elektryczna/energetyka
jak wyżej
Change log

Oct 17, 2015 11:27: Frank Szmulowicz, Ph. D. Created KOG entry

Discussion

Crannmer Oct 17, 2015:
Urządzenie o nazwie rozłącznik powietrzny jak najbardziej istnieje. Niemniej jak napisałem poniżej, w kontekście przyłączy do instalacji UPS rozłączniki powietrzne _nie_ są stosowane, albowiem są o rząd wielkości za duże. Ergo odpowiedź "rozłącznik powietrzny" nie pasuje do kontekstu.

Ale co ja tam, elektroinżynier pracujący w zawodzie od końca ubiegłego wieku, wiem.

Crannmer Oct 12, 2015:
Jeśli chodzi o oryginał instrukcji UPS Eatona, to tam jest mowa o prądach przekraczających 100 A. Tak małych wyłączników powietrznych nie ma. Wyłączniki powietrzne niskiego napięcia (230/400 V) zaczynają się o rząd wielkości wyżej, od jakichś 1000 A.
Frank Szmulowicz, Ph. D. Oct 12, 2015:
Tak, sprężone powietrze służy do gaszenia łuku i do napędzania wyłącznika. Pełna nazwa jest air break switch.
bourriquet (asker) Oct 12, 2015:
Ma to właśnie spełniać rolę "arc-control device"

Proposed translations

  32 min
Selected

wyłącznik powietrzny o charakterystyce D

Air-Break Switch
an electric switch in which the opening and closing of contacts and extinguishing of the electric arc are accomplished by means of compressed air. The air pressure in an air-break switch ranges from 0.4 to 6 meganewtons per sq m (MN/m2), or 4 to 60 atmospheres (atm); the most widely used pressures are 1.6 to 4 MN/m2 (16 to 40 atm). An air-break switch consists of three basic structural elements: a reservoir with a supply of compressed air, an arc extinguisher, and an electropneumatic actuator.
http://encyclopedia2.thefreedictionary.com/Air-Break Switch
ccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccc

Wysokonapięciowe wyłączniki są klasyfikowane ze względu na rodzaj medium używanego do gaszenia łuku elektrycznego oraz konstrukcji:
powietrzne,
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyłącznik_mocy

--------------------------------------------------
Note added at 38 mins (2015-10-12 10:43:45 GMT)
--------------------------------------------------

ccccccccccc

Charaklerysrykę D:

zakres prądu znamionowego od 0,3 do 63 A,
granica zadziałania wyzwalaczy termobimetalowych zawiera się od 1,13 do 1,45 krotności prądu znamionowego wyłącznika (temperatura odniesienia 30°C),
obszar zadziałania wyzwalaczy,
elektromagnesowych wynosi od 10 do 20 krotności prądu znamionowego wyłącznika, wyłączniki nadprądowe z charakterystyką D są przeznaczone do zabezpieczania obwodów urządzeń elektroenergetycznych o bardzo dużych prądach w chwili załączania, np. silników o ciężkim rozruchu, transformatorów, grup lamp oświetleniowych; nie doprowadzają one do niepożądanych przedwczesnych wyłączeń napięcia zasilania zabezpieczanej instalacji.
http://www.tech.co.bydgoszcz.pl/esy.html

cccccccccccccccccccccccc
charakterystyka wyzwalania " D " - wyzwalanie w 10 - 15 krotności prądu znamionowego ( urządzenia o bardzo dyżych prądach rozruchowych , transformatory , wentylatory ) - See more at: https://www.plcs.net.pl/index.php/nowosci-ze-swiata-automaty...
ccccccccccccccccccccc
Wyłączniki powietrzne
Typowym przykładem wyłącznika o zdolności gaszenia luku niezależnej od natężenia prądu jest wyłącznik powietrzny, Do gaszenia luku służy tu powietrze wtłaczane pod ciśnieniem w obręb łuku elektrycznego. Prędkość i ilość przepływającego powietrza nie zależy od natężenia prądu wyłączającego, Aby zapewnić dopływ wystarczającej ilości powietrza o odpowiednim ciśnieniu, wyposaża się wyłączniki powietrzne w zbiorniki sprężonego powietrza o pojemności dostosowanej do wykonania czynności, które wyłącznik musi powtórzyć kilkakrotnie bezpośrednio po sobie. Np. wyłączniki przeznaczone do samoczynnego powtórnego włączenia muszą mieć możność otwierania się i powtórnego zamykania. Ciśnienie powietrza w zbiorniku w zależności od napięcia i mocy włączalncj wynosi od 8 do 20 at.


Sty czka ruchoma 1 tworzy w górnej części stożkowy grzybek zamykający otwór dyszy w styczce stałej 2. Dolna część styczki ruchomej przechodzi przez pierścień 3 doprowadzający prąd i przymocowana jest do tłoka 4, który razem z cylindrem 5 tworzy, powietrzny napęd wyłącznika. Pomiędzy stycz- ką stałą 2 i pierścieniem 3 znajduje się tuleja izolacyjna 6. Powietrze sprężone doprowadzone jest z urządzenia sprężarkowego do zbiornika 7. Do sterowania wyłącznika służą zawory powietrzne uruchamiane magnetycznie. Chcąc otworzyć wyłącznik otwieramy zawór 8. Powietrze sprężone dopływa cienką rurką 10 nad tłok 4 co powoduje ruch styczki ruchomej 1 w dół. Równocześnie przez rurę 11 o większej średnicy dopływa sprężone powietrze do przestrzeni nad pierścieniem 3. Uchodzi ono na zewnąttz przez szczelinę między stożkiem styczki ruchomej a dyszą styczki stałej powodując zgaszenie łuku elektrycznego. Otwierając zawór ił, przy zamkniętym zaworze 8, powodujemy ruch styczki ruchomej do góry i zamknięcie wyłącznika. Po zakończeniu czynności zamykania lub otwierania wyłącznika dopływ sprężonego powietrza zostaje samoczynnie przerwany.

http://adampytlak.pl/wylaczniki-powietrzne/

Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer. Comment: "ok"
  16 min

rozłącznik izolacyjny o charakterystyce d

j.w.

--------------------------------------------------
Note added at 17 Min. (2015-10-12 10:22:46 GMT)
--------------------------------------------------

D winno być oczywiście wielkie.
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Szukaj terminu
  • Praca
  • Forum
  • Multiple search