Lingwi li fihom taħdem:
English to Czech

Jiri Fadrny
Be Yourself

Brno, Jihomoravsky Kraj, Czech Republic
Local time: 23:06 CET (GMT+1)

Nattiv fil-lingwa: Czech (Variant: Standard-Czech) Native in Czech
  • Send message through ProZ.com
Feedback from
clients and colleagues

on Willingness to Work Again info
No feedback collected
Tip ta' kont Freelance translator and/or interpreter, Identity Verified Utent ivverifikat tas-sit
Data security Created by Evelio Clavel-Rosales This person has a SecurePRO™ card. Because this person is not a ProZ.com Plus subscriber, to view his or her SecurePRO™ card you must be a ProZ.com Business member or Plus subscriber.
Servizzi Translation
Kompetenza
Jispeċjalizza/Tispeċjalizza fi:
Mathematics & StatisticsComputers: Software
Science (general)IT (Information Technology)
Nuclear Eng/SciElectronics / Elect Eng
Marketing / Market Research
Attività KudoZ (PRO) Punti PRO-level: 4, Mistoqsijiet imwieġba: 3
Payment methods accepted Wire transfer
Portafoll Kampjuni ta' traduzzjonijiet sottomessi: 3
English to Czech: SQL Server 2012
General field: Tech/Engineering
Detailed field: IT (Information Technology)
Test tas-sors - English
Indexes are managed separately from tables. You can analyze and implement them automatically using the Database Engine Tuning Advisor. This section examines the techniques you use to work with traditional indexes. Traditional indexes, also known as rowstore indexes, group and store data for each row and then join all the rows to complete the index. SQL Server 2012 also supports
columnstore indexes, which group and store data for each column and then join all the columns to complete the index. See the “Working with Columnstore Indexes” section later in this chapter to learn how to use columnstore indexes.
Traduzzjoni - Czech
Správa indexů probíhá mimo tabulky. Lze je analyzovat a implementovat automaticky pomocí nástroje Database Engine Tuning Advisor. Následující pasáž zkoumá metody, které se používají při práci s tradičními indexy. Tradiční indexy, známé také jako indexy nad řádky, sdružují a ukládají data pro jednotlivé řádky a pak spojují všechny řádky do jednoho indexu. SQL Server 2012 rovněž podporuje indexy nad sloupci, které sdružují a ukládají data pro jednotlivé sloupce a spojují všechny sloupce do jednoho indexu. Viz část „Indexy nad sloupci“ později v této kapitole, kde je podrobný výklad použití indexů nad sloupci.
English to Czech: Pink Floyd
General field: Art/Literary
Detailed field: Music
Test tas-sors - English
“Why Pink Floyd?” was the rather clever marketing catchphrase that EMI created in 2011 in order to re-launch the back catalogue, perhaps for the last time, of one of rock music’s most enigmatic of bands. Being a fan, ‘why not?’ would be the most obvious answer but it’s actually a very thought-provoking question.
Pink Floyd was one of those rare breed of bands that by the mid-Seventies was enjoying colossal album sales, without actually having to do very much at all to sell them. Th ey didn’t release many singles, rarely gave interviews, didn’t much like the press attending their shows, hid behind banks of special effects on stage, were never regarded as celebrities in their own right, and restricted their touring largely to the UK, northern Europe and North America. Th e cult of their original front-man Syd Barrett also perpetuated a sense of mystique about the band.
Traduzzjoni - Czech
„Proč Pink Floyd?“ byl docela chytrý marketingový slogan, který firma EMI vytvořila v roce 2011 k opětovnému vydání, možná poslednímu, katalogu jedné z nejtajemnějších kapel rockové hudby. Je-li člověk fanouškem, odpověď zní jasně, ‘Proč ne?’, ale ve skutečnosti jde o velmi podnětnou otázku.
Pink Floyd byla jednou z nemnoha kapel, které se do poloviny sedmdesátých let 20. století těšily obrovskému prodeji desek, aniž by se o to musely nějak zvlášť snažit. Nevydávali mnoho singlů, jen zřídka poskytovali rozhovory, neměli moc rádi, když na jejich koncerty chodili novináři, na pódiu se skrývali za záplavou zvláštních efektů, nikdy nebyli v pravém slova smyslu považováni za celebrity a svá turné do značné míry omezovali na Velkou Británii, severní Evropu a Severní Ameriku. Kult jejich původního frontmana Syda Barreta trvale obklopoval kapelu tajemným hávem.
English to Czech: Automotive marketing
General field: Marketing
Detailed field: Automotive / Cars & Trucks
Test tas-sors - English
In 2014 Dacia is celebrating the 10th birthday of Logan in Romania as well as its 15th anniversary as part of the Renault group. The Dacia brand has gone from success to success since the launch of Logan in Romania in 2004, having sold over 2.7 million vehicles in Europe and the Mediterranean Basin. The Dacia brand has grown since that year and renewed its entire line-up; the brand now markets the youngest range in Europe.
Dacia has a robust design and manufacturing base in Romania, serving 43 sales countries and featuring a design center, an engineering center, a powertrain plant, a body assembly plant, a spare parts center and a logistics center.
Traduzzjoni - Czech
V roce 2014 slaví Dacia 10. narozeniny Loganu v Rumunsku, stejně jako 15. výročí chvíle, kdy se stala součástí skupiny Renault. Společnost jde od uvedení Loganu v Rumunsku v roce 2004 od úspěchu k úspěchu a v Evropě a v oblasti Středomoří prodala více než 2,7 miliónu vozidel. Značka Dacia od té doby vyrostla a obnovila celou svou produkci; dnes firma prodává nejmladší řadu vozidel v Evropě.
Dacia má v Rumunsku silnou konstrukční i výrobní základnu, která obsluhuje 43 prodejních zemí a zahrnuje návrhářské centrum, konstrukční centrum, středisko výroby motorů, výrobní podnik, centrum náhradních dílů a logistické centrum.

Edukazzjoni tat-traduzzjoni Other - Brno State Language School
Esperjenza Snin ta' esperjenza fit-traduzzjoni: 18. Irreġistrat fuq ProZ.com: Jun 2014.
ProZ.com Certified PRO certificate(s) N/A
Kredenzjali English to Czech (State Language School Brno)
Abbonamenti N/A
Softwer Across, SDL TRADOS, STAR Transit
Bio
A professional translator with more than 10 years in the field. Also a musician, composer, lyricist and novelist. See more at
Keywords: czech, english, computers, art, marketing, automotive, software, localization, music


Profile last updated
Jun 23, 2014More translators and interpreters: English to Czech   More language pairsYour current localization setting

Maltese

Select a language

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Fittex għal terminu
  • Xogħol
  • Fora
  • Multiple search