English to Serbian translations [PRO]
Social Sciences - Sports / Fitness / Recreation
English term or phrase: tie-break
Definition from NBC Universal:
(also: tiebreaker) – Employed when a set becomes tied at 6 games. A tie-break is generally played to seven points, but because it too must be won by at least two points, it may be extended.

Example sentence(s):
  • The popular American battled throughout the grueling match but stressed that the second-set tie-break had weighed heavily on his mind. ClubCall.com
  • The result went Hrbaty's way as he claimed the set, match and title 7-3 in the tie-break to end a remarkable match, at a Cup which featured the best tennis imaginable. Hyundai Hopman Cup
  • Nadal had stood on the brink of victory after taking the advantage in the fourth set tie-break and holding two points for the title, the second of which Federer saved with a simply sensational backhand winner. 365 Media Group plc
Glossary-building KudoZ

This question was created by:

This question is closed

taj-brejk
Definition:
Tenis je danas Olimpijski sport i igraju ga svi ljudi, nezavisno od društvenog statusa. Pravila igranja su ista još od 90-ih godina 19. veka. Izuzetak je uvođenje taj-brejka (eng. tie-break = „prelom“ izjednačenja) 70-ih godina 20. veka.
Uobičajeno, igrač dobija set ukoliko je osvojio najmanje šest gemova i to sa najmanje dva gema razlike u odnosu na protivnika. Međutim najčešće, ukoliko je rezultat nerešen, odnosno kada oba igrača imaju po šest osvojenih gemova, odigrava se odlučujući taj-brejk. Taj-brejk omogućava nekom od igrača da osvoji još jedan, poslednji gem (sedmi), kako bi se set završio pri konačnom rezultatu od 7-6.

Definition from own experience or research:
Primenjuje se kada je set izjednačen nakon 6 gemova. Odlučujući poen se načelno igra do 7 dobijenih poena, međutim, zato što mora biti dobijen sa bar dva poena razlike, može se igrati i duže

• Међутим најчешће, уколико је резултат нерешен, односно када оба играча имају по шест освојених гемова, одиграва се одлучујући тај-брејк. - wikipedia
Local time: 11:55
Native speaker of: Native in SerbianSerbian

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
No  Mira Stepanovic: Nažalost, ovde se ne radi o jednom, odlučujućem poenu, već o odlučujućem gemu. / Ne samo što gledam tenis već ga i igram :). I odgovarajući prevod za 'tie-break' svakako nije 'odlučujući poen'.
5 days
  -> Ako ste ikada imali prilike da gledate tenis, shvatićete da je gem deo seta. Taj brejk se igra kod rezultata 6:6 u gemovima, i ne može se tretirati kao gem, već kao odlučujući poen. Razlika se ogleda i u načinu računanja poena
Login to enter a peer comment (or grade)

9 days   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +2
taj-brejk

Definition from Wikipedia:

• Đoković - 'taj brejk' majstor U prvom setu oba tenisera su sigurno držala svoje servise, tako da je odluka o tom delu igre pala u taj brejku. Prvi je do set lopte, i to dve, došao Hjuit, ali je Novak uspeo da preokrene rezultat i osvoji set. - SrbijaSport.com
  • Posle toliko uzbuđenja, bilo je logično da će uslediti taj brejk za koji se izborila Beloruskinja. Naša teniserka bila je smirena i sigurna kad je trebalo. Dobila je taj brejk sa 7:4 i osvojila drugi set sa 7:6 - jedan-nula.com
  • Srpska teniserka Ana Ivanović pobedila je 104. igračicu sveta Kamil Pin iz Francuske sa 2:0 (6:2, 7:6) i plasirala se u četvrtfinale turnira u Dubaiju. Meč je završen posle sat i 28 minuta kada je Ivanovićeva, osmi nosilac u Dubaiju, dobila taj brejk drugog seta sa 7:5. - vesti.rs

Explanation:
taj-brejk, taj brejk, tajbrejk - sve tri varijante su u upotrebi.

-> Hvala!

Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.