TDK, Kurum İsimlerinde Kesme İşareti Kullanımını Kaldırdı
Thread poster: Onur Inal
Onur Inal
Onur Inal  Identity Verified
Austria
Local time: 11:46
English to Turkish
+ ...
Sep 27, 2016

TDK kurum adlarına getirilen ekleri ayırmada kesme işareti kullanma kuralını kaldırdı.

http://bianet.org/bianet/egitim/179087-tdk-kurum-isimlerinde-kesme-isareti-kullanimini-kaldirdi

Özgür Salman
Özgür Salman  Identity Verified
Türkiye
Local time: 13:46
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
yıllardır var Sep 27, 2016

Aslında yıllardır vardı bu. 8-10 yıl önce dahi olduğunu hatırlıyorum, TDK'nın sitesinde de yazıyordu. Site yeni fark etmiş olmalı. (ekleme: Başka birçok site daha haber yapmış.)

İnternette TDK'nın sitesine ait bulabildiğim en eski arşiv 2012 yılına ait. Burada da "kurum" diye aratıldığında çıkıyor mesela:

https://tinyurl.com/gw5mp43

[Değişiklik
... See more
Aslında yıllardır vardı bu. 8-10 yıl önce dahi olduğunu hatırlıyorum, TDK'nın sitesinde de yazıyordu. Site yeni fark etmiş olmalı. (ekleme: Başka birçok site daha haber yapmış.)

İnternette TDK'nın sitesine ait bulabildiğim en eski arşiv 2012 yılına ait. Burada da "kurum" diye aratıldığında çıkıyor mesela:

https://tinyurl.com/gw5mp43

[Değişiklik saati 2016-09-27 20:10 GMT]

[Değişiklik saati 2016-09-27 21:09 GMT]
Collapse

Elif Baykara Narbay
Elif Baykara Narbay  Identity Verified
Türkiye
Local time: 13:46
German to Turkish
+ ...
Kesme işareti :( Sep 28, 2016

İki gün önce FB üzerindeki bir iki çevirmen grubunda benzeri bir konuyu ben gündeme getirmiştim.

Burada sözü edilen kural çok uzun zamandr uygulamada. Aynı şekilde bir başka kural ise üslü ifadelerin veya kısaltmaların ardından kesme işareti kullanılmayacağı şeklinde. Ben bunu bilmiyordum ve üstelik bugüne kadar yaptığım çevirilerin hiçbirinde örneğin 6 cm^3'e ifadesini 6cm^3e şeklinde yazmam gerektiğine ilişkin bir uyarı da almadım. Şimdi sık
... See more
İki gün önce FB üzerindeki bir iki çevirmen grubunda benzeri bir konuyu ben gündeme getirmiştim.

Burada sözü edilen kural çok uzun zamandr uygulamada. Aynı şekilde bir başka kural ise üslü ifadelerin veya kısaltmaların ardından kesme işareti kullanılmayacağı şeklinde. Ben bunu bilmiyordum ve üstelik bugüne kadar yaptığım çevirilerin hiçbirinde örneğin 6 cm^3'e ifadesini 6cm^3e şeklinde yazmam gerektiğine ilişkin bir uyarı da almadım. Şimdi sık çalıştığım birkaç büroya bu konuyle ilgili bir mail atacağım. Bakalım onlar ne diyecekler.
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Translation news in Türkiye

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »