Off topic: Yeni bir dil yapsaydınız nasıl olurdu?
Thread poster: Emin Arı
Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
Local time: 00:40
English to Turkish
+ ...
Aug 10, 2016

Diyelim ki Esparanto gibi yeni bir dil yapsaysınız/geliştirseniz, ne gibi özellikleri olurdu. Örneğin özne, eylem, nesne sırası nasıl olurdu? Geçmiş ve gelecek zamanları nasıl belirtirdiniz?

Tabi ki amacınız öğrenmesi ve kullanması kolay ama bir o kadar da işlevsel bir dil yaratmak.

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Zor soru Aug 10, 2016

Valla Emin Bey üstadım çok zor bir soru bu. Daha ben Türkçemi ilerletmeye çalışırken geldi bu forum başlığı...

Herhalde hayatta girişmezdim böyle bir şeye. Millet kendi öz ana dilinde anlaşamazken; bir de ben bela olmak istemezdim insanlığa...

[Edited at 2016-08-10 18:27 GMT]

Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Cafe Dildile Aug 11, 2016

Hmm… Yeni bir dil üretmezdim, çünkü insanlığın geleceğinde “dil” gibi bir olgunun ortadan kalkabileceğini düşünüyorum. İnsanlar hiçbir dile gerek kalmadan iletişime geçebilecekler, düşünceler okunabilecek.

Soruya dönecek olursak, yeni bir dil üretmek yerine dünyadaki yerli kavimlerin dillerine bakarak, ilginç sentezler yapılabilir aslında. Kar’a yüz farklı ad verebilen Eskimoların dili; “benim, senin” gibi kavramları olmayan kimi Kızılder
... See more
Hmm… Yeni bir dil üretmezdim, çünkü insanlığın geleceğinde “dil” gibi bir olgunun ortadan kalkabileceğini düşünüyorum. İnsanlar hiçbir dile gerek kalmadan iletişime geçebilecekler, düşünceler okunabilecek.

Soruya dönecek olursak, yeni bir dil üretmek yerine dünyadaki yerli kavimlerin dillerine bakarak, ilginç sentezler yapılabilir aslında. Kar’a yüz farklı ad verebilen Eskimoların dili; “benim, senin” gibi kavramları olmayan kimi Kızılderili kavimlerinin dilleri vb.

Herhalde insanlar yaşadıkları sosyal sisteme göre dillerini geliştirmişler. Dil için “canlıdır” denir, umarız her canlı gibi o da günün birinde ölmez.

http://www.dildile.de/

[Bearbeitet am 2016-08-11 06:36 GMT]
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Yeni bir dil yapsaydınız nasıl olurdu?

Translation news in Türkiye

Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »