hizmet ihracı hk.
Thread poster: dennisocean
dennisocean
dennisocean  Identity Verified
Türkiye
Local time: 17:08
Member (2011)
English to Turkish
+ ...
Jul 20, 2016

Merhaba,
Yurt dışındaki firmalar için yaptığımız hizmetlerde KDV muafiyetimiz var. Peki, yurtdışında bir şirket için yapılan ve yurt dışında yararlanılan çevirilerde vergilendirmede herhangi bir indirimden faydalanabiliyor muyuz? Bazı sektörlerde hizmet ihracı adı altında böyle bir indirim söz konusu. Kendi muhasebecimden tercüme işlerinde böyle bir vergi indirimi olmadığı bilgisini aldım, ancak sizlerin bu konuda farklı bir bilgisi var mıdır diye danı�
... See more
Merhaba,
Yurt dışındaki firmalar için yaptığımız hizmetlerde KDV muafiyetimiz var. Peki, yurtdışında bir şirket için yapılan ve yurt dışında yararlanılan çevirilerde vergilendirmede herhangi bir indirimden faydalanabiliyor muyuz? Bazı sektörlerde hizmet ihracı adı altında böyle bir indirim söz konusu. Kendi muhasebecimden tercüme işlerinde böyle bir vergi indirimi olmadığı bilgisini aldım, ancak sizlerin bu konuda farklı bir bilgisi var mıdır diye danışmak istedim.
Bu konuda forumlara baktım ama bir cevap göremedim, mevcut bir başlık altında da bu soru sorulmuş ancak cevaplanmamış.
Teşekkürler,
Collapse

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
... Jul 20, 2016

Deniz Atlas Erbil wrote:

Yurt dışındaki firmalar için yaptığımız hizmetlerde KDV muafiyetimiz var. Peki, yurtdışında bir şirket için yapılan ve yurt dışında yararlanılan çevirilerde vergilendirmede herhangi bir indirimden faydalanabiliyor muyuz?

Deniz hanım merhaba,

soruyu ben tam anlayamadım. Sorduğunuz şeyi örnekleyerek anlatabilir misiniz?

dennisocean
Türkiye
Member (2011)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
... Jul 20, 2016

[/quote]

Deniz hanım merhaba,

soruyu ben tam anlayamadım. Sorduğunuz şeyi örnekleyerek anlatabilir misiniz? [/quote]

Adnan Bey merhaba,
Örneğin, yurt dışında bir müşterim için yaptığım 100 EUR'luk bir iş için 100 EUR + 0 KDV fatura kesiyorum. Bu fatura için örn. %20 civarı yani yaklaşık 60 TL vergi ödüyorum. Bazı sektörlerde, hizmet ihraç ediyorsanız yani yurt dışında bir firma için ve yurt dışında faydalanılacak b
... See more
[/quote]

Deniz hanım merhaba,

soruyu ben tam anlayamadım. Sorduğunuz şeyi örnekleyerek anlatabilir misiniz? [/quote]

Adnan Bey merhaba,
Örneğin, yurt dışında bir müşterim için yaptığım 100 EUR'luk bir iş için 100 EUR + 0 KDV fatura kesiyorum. Bu fatura için örn. %20 civarı yani yaklaşık 60 TL vergi ödüyorum. Bazı sektörlerde, hizmet ihraç ediyorsanız yani yurt dışında bir firma için ve yurt dışında faydalanılacak bir hizmet veriyorsanız, KDV istisnasının yanı sıra kurumlar/gelir vergisinden de belirli bir istisna sağlanıyor sanıyorum. Yani 100 EUR kazancınızın bir kısmı vergiden muaf olabiliyor. Çeviri sektörü için geçerli bu tür bir istisna var mıdır?
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Güzel soru Jul 20, 2016

Bunu, defterlerimi tutan mali müşavir arkadaşa ben de sormak isterin. Holdingler, uluslararası şirketler bir sürü "istisnadan" yararlanıyor; varsa biz de yararlansak güzel olur. Belki konuyu bilen arkadaşlarımız da vardır aramızda...

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Ayrıca Jul 20, 2016

Gider gösterme konusunda muhasebeciler bazı şeyleri bilmeyebilir. İki bisiklet almıştım işte. Dedim ki; hem dağdaki hem de sanayideki müşterilerime ulaşmak için bunlar gider sayılmalı iyice bir araştırın dedim...

Bisikletlerim "işimde kullanılan atlar" sayıldığı için vergiden düşüldü. Yazılım, bilgisayar ve benzeri malzemeleri satın alırken fatura yazdırmada ısrarcı olalım...

Bunları da belirtmek istedim.

[Edited at 2016-07-20 09:47 GMT]

Yusef
Yusef  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
KDV konusu Jul 20, 2016

Adnan Bey muhasebecilerin kendilerine uzak konularda noksanları olabileceği, noktasında haklı. Emin olunmayan konularda ise sağlamcı olmak için mükellefi gereksiz ödemelere yönlendirebildiğini, bu sayfalarda
okumuştum. Bir Müşavir çevirilerden son faydalanılan yerin Türkiye olması nedeniyle KDV çevirmenler tarafından ödenmesi konusunda çok kararlıydı. Halbuki her kullanma talimatı bir ithal malıyla ilgilidir, dolayısıyla bu yurtdışındaki satıcının maliyet
... See more
Adnan Bey muhasebecilerin kendilerine uzak konularda noksanları olabileceği, noktasında haklı. Emin olunmayan konularda ise sağlamcı olmak için mükellefi gereksiz ödemelere yönlendirebildiğini, bu sayfalarda
okumuştum. Bir Müşavir çevirilerden son faydalanılan yerin Türkiye olması nedeniyle KDV çevirmenler tarafından ödenmesi konusunda çok kararlıydı. Halbuki her kullanma talimatı bir ithal malıyla ilgilidir, dolayısıyla bu yurtdışındaki satıcının maliyetine, fiyatına ve gümrük CIF fiyatına dahildir, ithalatçı buun KDVsini zaten
gümrüğe öder. Ayrıntıya girmeyelim ama çifte vergilendirmek yasaya uymaz.(Yıllar öncesinden beri bu durumlarda KDV siz fatura kestim, geri dönen olmadı.)
Sorunuzun cevabını gümrük komisyoncularından tanıdığınz varsa veya internette ilgili Resmi Gazeteyi bularak da alabirsiniz. Ayrıca vergi iadesi olduğunun hiç duymadım.
Collapse

Yusef
Yusef  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
vergi indirimi kapsamında işler Jul 20, 2016

2- İstisna Gelire Konu Hizmetler

Aşağıda sayılan hizmetler istisna kapsamına girmektedir;

Türkiye’de verilen, özellikle ve sadece yurt dışında yararlanılan;

● Mimarlık,

● Mühendislik,

● Tasarım,

● Yazılım,

● Tıbbi raporlama,

● Muhasebe kaydı tutma,

● Çağrı merkezi,

● Veri saklama,

● Eğitim,

● Sağlık.

dennisocean
Türkiye
Member (2011)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
... Jul 21, 2016

Yusef Bey liste için teşekkürler. Ben de araştırırken aynı bilgiye ulaşmıştım. Farklı bilgi verecek arkadaşlar olur mu bilmiyorum ama anlaşılan o ki şu anda bizler için geçerli bir vergi istisnası veya indirimi yok, inşallah gelecek senelere diyelim...

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

hizmet ihracı hk.

Translation news in Türkiye

Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »