Pages in topic:   < [1 2]
Off topic: Sosyal sorumluluk projeleri: Herkesin yapabileceği bir şeyler vardır
Thread poster: Adnan Özdemir
Mustafa SARIYILMAZ
Mustafa SARIYILMAZ
Türkiye
Local time: 05:09
Turkish to English
+ ...
Sosyal sorumluluk kendi kapımızın önünü temizlemek midir sadece? Aug 17, 2016

Ayrica, ben Suriyelilere yardim etmekten yana degilim. Onlardan önce Türkiye'de yardima muhtaç muhtemelen onbinlerce çocuk var. Türk çocuklarina yardim edin. Eger Suriyelilere yardim etmek istiyorsaniz bence biraz daha global düsünün ve Pakistanli, Afgan, Misirli, Hintli, Tibetlilere de yardim edin çünkü eminim onlarin da yardima ihtiyaci vardir. Her kime yardim ederseniz edin, lütfen baskalarinin yönlendirmesiyle degil kendi iradenizle yapin.

Merhabalar,

Yukarıda alıntıladığım şeye çok üzüldüm gerçekten. Böyle düşünmenize yol açan nedir bilmiyorum ama, yardıma ihtiyacı olana yardım etmek en büyük erdemlerden biridir. Dini veya hükümetsel herhangi bir şeyden bahsetmiyorum. Orada yaşananlar Türkiye'de yaşananlardan çok daha kötü, yer yer benzer olduğunu kabul edelim, ve insanlar zorla göç etmek zorunda kaldılar. Bu noktada bir uygulama hatası oldu ve ülkemizin siyasi ve politik tarihi bir kere daha tekerrür etti. Bizler sadece günü kurtarıp, sonrasını düşünmeyen bir topluluk olarak varlığımızı idame ettiriyoruz, yüzyıllardır bu topraklarda. Ya da bu topraklara gelen insanlar bu havaya bürünüyor. Velhasılı ülkede olan bitene karar verebilme yetisine sahip değilsek, oy vermiş olalım olmayalım, meclisteki insanlar bizi temsil ediyor ve onların verdikleri kararları desteklesek de desteklemesek de biz vermiş oluyoruz dolaylı yollardan. Yani biz yardımı yapmaya devam edeceğiz, etmemiz gerekiyor. Ne kadar kaliteli ne kadar iyi eğitim almış kişiler, ne işlerle uğraşmak zorunda kalıyorlar ya da çalışamıyorlar. Ne kadar üzücü değil mi sizin için de? Türkiye'ye gelen insanlara sadece hayatta kalabilmelerine olanak veriliyor zaten, bırakın da boğazlarından geçebilecek olan yemeklere bizler Türklere öncelik verelim diye yapışmayalım.

Bakınız, ben STK temelli bir gencim. Şu anda da Suriyeli gençlerle ve çocuklarla çalışıyorum. STK dediğiniz yapılanmalar iki sebepten ötürü oluşur. Birincisi, devletin üstlenmesi gereken görevin yükünü hafifletmek, ikincisi de devletin üstlenmesi gereken görevi yerine getiremediği noktada, bu görevi gerçekleştirmek. Bu noktada, saydığınız tüm STK yapılarına bakıp ülkede de yönetiminde bir eksik olup olmadığına bakmamız gerek. Suriyeli insanlara Türkiye eskisi kadar yardım yapmıyor zaten, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki STKların bir çoğu yabancı kökenli ve kendi finansmanlarına sahipler. Bu noktada Türkiye okularına düşen tek şey, Türkçe dil eğitimi alan çocukları okullara kabul etmek, bunu da yapmak istemeyerek, kendi görevlerini ihlal ediyorlar. Zannediyor musunuz ki, düzgün muamele görmeyen bir toplum kendisini gerçekten burada "misafir", "mülteci" hissediyor? Hepsi istenmediklerini düşünüyor, arka planlarına bakmaksızın olayların, nahoş yorumları hak ettiklerine inanmıyorum ben. Kimse kusura bakmasın ama, ben dilini bilmediğim, benim dilimi bilmeyen bir çocukla bakışarak anlaşabiliyor ve sonrası gün koşarak gelip bana sarılabiliyorsa, elimden geleni ardına koymam yardım etmek için.

Türkiyelilere yardım yapılıyor zaten ondan yana çekinceniz olmasın. Bakınız, durumlarını kendi iç tüzüklerini anlarım ama, yine en büyük STKlardan biri, Suriyeli lösemi hastası öğrencime Türkiye vatandaşı olmadığı için yardım edemeyeceğini belirtti ve içi cadı kazanına dönmüş elçiliğin numarasını vermekle yetindi. Öğrencimin ailesinin çalışabilme, özel valilik izni olmadan şehir dışına çıkabilme imkanı yok. Haftalık masrafları hastalık nedeni ile 900 lirayı aşıyor. Yardımsız nasıl karşılanacak bu masraflar? 15 yaşındaki o çocuk ölümü göz göre göre nasıl ve neden beklesin? Ailesinin durumunu tahmin edebiliyor musunuz? Falan filan, anlayacak olduğunuz.

Herkesin kendine göre sebepleri olabilir söyledikleri şeyler için ama bakınız yardım/imece/hayır/sevap adına ne derseniz diyin, kendinizinkini başkalarınkilere yardım/imece/hayır/sevap yapan ya da yapılan başka bir toplum/kişi/ülke/varlık ile kıyaslamayınız. Dünya bu kadar mükemmel bir yer olsaydı hiç birimiz hiç kimseye yardım etmek durumunda kalmaz, birbirimizin dilini öğrenerek güzel sohbetler geçirirdik sadece.

Amacım kimseyi kırmak/üzmek/incitmek değil. Bu konularda hassasım biraz, görünce dayanamadım.

Herkesin sosyal sorumluluk anlayışı farklıdır, bu farklılıklardan görüp görerek birlikte veya benzer çalışmalara adım atabilmek ümidiyle.
Saygılar

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
... Jan 16, 2023

geride kalmış

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Gençlere akıl vermek-yol göstermek, durumlarını sormak... bilmediklerimizi bilenlere sormak Feb 5

Bunlar da birer sosyal sorumluluk projesi sayılır.

Bildiğim konularda benden "akıl" soran, görüş isteyen, "ne olacağına" "nereye gideceğine" karar vermeye çalışan gençlere, üniv. arkadaşlarıma yardımcı olmaya çalıştım hep. Ama kesin şunu yapmalısın-bu olmalısın şeklinde değil tabii. Seçenekleri ile yol göstererek diyelim. Sülalede son yıllarda özellikle kızlarda dil konusuna - yabancı dillere ve bölümlere büyük rağbet oluştu. Benden mi? ör
... See more
Bunlar da birer sosyal sorumluluk projesi sayılır.

Bildiğim konularda benden "akıl" soran, görüş isteyen, "ne olacağına" "nereye gideceğine" karar vermeye çalışan gençlere, üniv. arkadaşlarıma yardımcı olmaya çalıştım hep. Ama kesin şunu yapmalısın-bu olmalısın şeklinde değil tabii. Seçenekleri ile yol göstererek diyelim. Sülalede son yıllarda özellikle kızlarda dil konusuna - yabancı dillere ve bölümlere büyük rağbet oluştu. Benden mi? örnek mi aldılar... bilemiyorum.

Kendim de bilmediğim şeyleri bisikletçisine olsun, çiftçisine olsun, çobanına-hayvancısına-züccaciyecisine, yapı ustasına olsun, sormaya çalışıyorum. Yemek yapma konusunda da fena değilim, anamdan-babamdan çok şey öğrendim; hem bakarak-uygulayarak hem onlara yardımcı olarak...

Hayat boyu öğrenmek-öğretmek güzeldir be.

Bildiğimiz konularda bizlerden yardım istenirse 10-15 dakkamızı ayıralım gençlere-çocuklara. Derim.

3062113

5218548

265+98

2141x750-3124_Second-9150_breit

Ekologia_Aluron_564

61659850-soziale-verantwortung-kontur-icon-set-laufwerk-das-wachstum-integrität-sensibilität-beitrag

98317929-soziale-verantwortung-solid-icon-set-mit-ehrlichkeit-integrität-zusammenarbeit-usw

Eckart-Fullscreen-Retina-2050x1281px_soziale-verantwortung

grüne-Hand

visual_lg

dana-sozialeverantwortung-welt-mitarbeiter-header

sustainability-ESG-LDA

wv-soziale-verantwortung-is-jacob-ammentorp-lund-20220217-1600x900-1

Soziale_Verantwortung
Collapse

Pages in topic:   < [1 2]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Sosyal sorumluluk projeleri: Herkesin yapabileceği bir şeyler vardır

Translation news in Türkiye

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »