Standart otomotiv terimleri
Thread poster: Engin Gunduz
Engin Gunduz
Engin Gunduz  Identity Verified
Türkiye
Local time: 07:45
Member (2013)
Italian to Turkish
+ ...
May 21, 2015

Merhabalar,

Türkçe-İngilizce standart otomotiv terimlerini bulabileceğimiz bir yer var mıdır? Herhangi bir sözlük değil de, bir şekilde bir meslek birliği/devlet kurumu (belki sanayi bakanlığı, gümrük bakanlığı veya TSE) tarafından standart olarak ilan edilmiş böyle bir otomotiv terimleri sözlüğü var mıdır?

Bir müşterim böyle bir şey olabileceğinden bahsetti, fakat onlar da kesin bir bilgiye sahip değiller, ancak yakın zamanda böyle b
... See more
Merhabalar,

Türkçe-İngilizce standart otomotiv terimlerini bulabileceğimiz bir yer var mıdır? Herhangi bir sözlük değil de, bir şekilde bir meslek birliği/devlet kurumu (belki sanayi bakanlığı, gümrük bakanlığı veya TSE) tarafından standart olarak ilan edilmiş böyle bir otomotiv terimleri sözlüğü var mıdır?

Bir müşterim böyle bir şey olabileceğinden bahsetti, fakat onlar da kesin bir bilgiye sahip değiller, ancak yakın zamanda böyle bir şey yayınlanmış olabileceğinden bahsettiler, haberi olan var mıdır?

Teşekkür ederim, iyi çalışmalar,
Engin
Collapse

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Sözlükler May 21, 2015

Otomotiv benim ilgi alanlarimdan biridir. Bu nedenle zaman zaman Internet'te bu konuda aramalar yaparim. Bu aramalarim sonucunda buldugum bazi otomotiv sözlükleri var. Bunlar çogunlukla Microsoft Word formatindalar. Eger buraya kopyala/yapistir yaparsam çok fazla yer kaplar. Ancak, bu sözlüklerin hiçbiri kusursuz degil. Ufak tefek hatalar var. Yine de yararli dökümanlardir. Eger bunlar isinize yararsa bana verebileceginiz bir e-posta adresine gönderebilirim.

Bir de
... See more
Otomotiv benim ilgi alanlarimdan biridir. Bu nedenle zaman zaman Internet'te bu konuda aramalar yaparim. Bu aramalarim sonucunda buldugum bazi otomotiv sözlükleri var. Bunlar çogunlukla Microsoft Word formatindalar. Eger buraya kopyala/yapistir yaparsam çok fazla yer kaplar. Ancak, bu sözlüklerin hiçbiri kusursuz degil. Ufak tefek hatalar var. Yine de yararli dökümanlardir. Eger bunlar isinize yararsa bana verebileceginiz bir e-posta adresine gönderebilirim.

Bir de simdi bakarken bunu buldum:

http://makinecim.com/bilgi_7548_Otomotiv-terimleri-sozlugu-Turkce-inglizce

Ayrica, piyasada da basili olarak otomotiv terimleri sözlügü aramis ama bulamamistim. Genel teknik terimler sözlügü maalesef bu konuda pek ise yaramiyor. Özel olarak otomotiv terimleri sözlügü gerekiyor. Bu da yok.
Collapse

Engin Gunduz
Türkiye
Member (2013)
Italian to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
TDK otomotiv sözlüğü May 21, 2015

Teşekkür ederim Atıl Bey,

Ben de şimdi yeni gördüm, TDK'nın bir otomotiv sözlüğü varmış, birkaç yıl önce basılmış sanırım.
İngilizce terimler de var anladığım kadarıyla, hemen bir tane sipariş ettim. Umar
... See more

Ben de şimdi yeni gördüm, TDK'nın bir otomotiv sözlüğü varmış, birkaç yıl önce basılmış sanırım.
İngilizce terimler de var anladığım kadarıyla, hemen bir tane sipariş ettim. Umarım iyi bir sözlüktür.

http://www.idefix.com/kitap/aciklamali-ingilizce-turkce-otomotiv-ve-arac-terimleri-sozlugu-kolektif/tanim.asp?sid=XIFX4SKRM2OKTSSZ7J1F

Size bir e-mail de atacağım, teşekkürler.

[Edited at 2015-05-21 17:01 GMT]
Collapse

Engin Gunduz
Türkiye
Member (2013)
Italian to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Özbalkan sözlüğü May 21, 2015

Bir de tabii Nuri Özbalkan'ın sözlüğü var ama baskısı tükendiğinden alamamıştım:

http://www.idefix.com/kitap/best-otomotiv-terimleri-sozlugu-alfa-nuri-ozbalkan/tanim.asp?sid=ACQW1TS6BB6DD56OLVKZ

Zaman bulunca sahaflarda arayacağım. Gerçi ilk baskısı 1977, ikincisi 1997'de yapılmı
... See more
Bir de tabii Nuri Özbalkan'ın sözlüğü var ama baskısı tükendiğinden alamamıştım:

http://www.idefix.com/kitap/best-otomotiv-terimleri-sozlugu-alfa-nuri-ozbalkan/tanim.asp?sid=ACQW1TS6BB6DD56OLVKZ

Zaman bulunca sahaflarda arayacağım. Gerçi ilk baskısı 1977, ikincisi 1997'de yapılmış, güncel olmasını beklememek gerek.
Collapse

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Referans Kitaplari May 22, 2015

Türkiye'de maalesef referans kitaplari pek az okundugu için yeni baskilar yapilmiyor. Örnegin, bende Taspinar'in teknik sözlügü vardi ama çok eski baskiydi. Ben de bir zamanlar ihtiyaci olan birine verdim. Aslinda, referans kitaplar büyük önem tasiyor, özellikle de bizler gibi profesyoneller için. Uyan Türkiye! Hayat sadece "fiction" okumaktan ibaret degildir.

Recep Kurt
Recep Kurt  Identity Verified
Türkiye
Member (2011)
English to Turkish
+ ...
Nadirkitap.com May 23, 2015

Engin Gunduz wrote:

Zaman bulunca sahaflarda arayacağım. Gerçi ilk baskısı 1977, ikincisi 1997'de yapılmış, güncel olmasını beklememek gerek.

Nadir Kitap'ta vardı, ben oradan almıştım.

Recep Kurt
Recep Kurt  Identity Verified
Türkiye
Member (2011)
English to Turkish
+ ...
iyi bir sözlük May 23, 2015

Engin Gunduz wrote:

İngilizce terimler de var anladığım kadarıyla, hemen bir tane sipariş ettim. Umarım iyi bir sözlüktür.

http://www.idefix.com/kitap/aciklamali-ingilizce-turkce-otomotiv-ve-arac-terimleri-sozlugu-kolektif/tanim.asp?sid=XIFX4SKRM2OKTSSZ7J1F

Size bir e-mail de atacağım, teşekkürler.

[Edited at 2015-05-21 17:01 GMT]

Güzel bir sözlüktür...

Engin Gunduz
Türkiye
Member (2013)
Italian to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Nadir kitap May 23, 2015

Recep Kurt wrote:

Nadir Kitap'ta vardı, ben oradan almıştım.

Nadir Kitap'ta satıcıların koyduğu kitap fotoğrafları öyle küçük ki hangisi iyi durumda hangisi dağılmış durumda anlaşılmıyor Sahafların dükkanından alınca kendimiz de sözlüğe bakma olanağına erişiyoruz ama galiba ben de eninde sonunda internet'ten alacağım, öyle anlaşılıyor.

Sizde Özbalkan sözlüğünün 1997 baskısı mı var? İyi bir sözlük müdür? O sözlüğü hiç elime alıp göz atmışlığım yok.

TDK sözlüğü gelecek hafta umuyorum elime ulaşacak, iyi bir sözlük olmasına sevindim, ihtiyaç var başvuru kitaplarına.

Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Mustafa Ozturk
Mustafa Ozturk  Identity Verified
Türkiye
French to Turkish
+ ...
otomotiv terimleri May 24, 2015

bende Türkçe, İngilizce Fransızca otomotiv terimleri sözlüğü var resimli falan bayağı kapsamlı bir şey şu an aynı sözlük piyasada bulunuyor mudur bilmiyorum

Engin Gunduz
Türkiye
Member (2013)
Italian to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Otomotiv sözlüğü May 24, 2015

Teşekkürler Mustafa Bey,

Sözünü ettiğiniz terimler sözlüğü hangi yayınevinden, yazarı kim?

Mustafa Ozturk
Mustafa Ozturk  Identity Verified
Türkiye
French to Turkish
+ ...
Nuri Özbalkan May 25, 2015

Best Otomotiv Terimleri sözlüğü Nuri Özbalkan

downahar
downahar
Türkiye
TDK nın sözlüğü süper Jul 24, 2016

TDK Sözlüğü süpermiş. Teşekkür ederim.

Renas

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Standart otomotiv terimleri

Translation news in Türkiye

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »