Podawanie odpowiedzi w dyskusjach zamiast w odpowiedziach
Thread poster: Jacek Rogala (X)
Jacek Rogala (X)
Jacek Rogala (X)
Poland
English to Polish
+ ...
Apr 28, 2021

Wiadomo, zwycięskie odpowiedzi są nagradzane, ale jest grupa użytkowników, którzy czasem (niektórzy - często) wpisują, poprawne odpowiedzi tylko w polach dyskusji, zamiast w polach odpowiedzi; wolą szpinak od kudozików.
Czy tolerujecie takie postępowanie?
Niektórzy inni, mogą traktować takie postępowanie ambicjonalnie; uważają je za blokowanie ich poprawnych, czesto lepszych, czasem - łudząco podobnych koncepcji.
Mnie to nie boli, ale uważam, że nadużywani
... See more
Wiadomo, zwycięskie odpowiedzi są nagradzane, ale jest grupa użytkowników, którzy czasem (niektórzy - często) wpisują, poprawne odpowiedzi tylko w polach dyskusji, zamiast w polach odpowiedzi; wolą szpinak od kudozików.
Czy tolerujecie takie postępowanie?
Niektórzy inni, mogą traktować takie postępowanie ambicjonalnie; uważają je za blokowanie ich poprawnych, czesto lepszych, czasem - łudząco podobnych koncepcji.
Mnie to nie boli, ale uważam, że nadużywanie takiej praktyki jest systemowo (jeden z celów portalu) nieuczciwe, nierzetelne oraz kryje jakiś kompleks, obawę!
Obserwuję, że zdarza się to użytkownikom, którzy kudoziki mogliby pożyczać Chinom, choć mizerniejszym - także to się zdarza.
Jak Wy to odbieracie?

[Edited at 2021-04-29 09:43 GMT]
Collapse


M.A.B.
 
Crannmer
Crannmer
Local time: 17:07
German to Polish
+ ...
Kwestia wtórna Apr 29, 2021

Jedyna obawa to psucie wskaźnika kudoz/odpowiedź przez niektórych notorycznie niezamykających pytań askerów.

Czy ktoś i jak toleruje moje komentarze, to kwestia wtórna.


Jacek Rogala (X)
Stanislaw Czech, MCIL CL
 
Jacek Rogala (X)
Jacek Rogala (X)
Poland
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
pełna zgoda z kwestią wtórną May 2, 2021

tylko szkoda, ze rywalizacja wsrod co najmniej dwoch poprawnych odpowiedzi nie odbywa sie w najwaznieszej strefie komunikacji z askerem.
Poza tym, nie są rugowane ewidentnie niepoprawne odpowiedzi, nie ma wtedy ostrzeżeń przed niepoprawnościami, chociaż jeszcze gorsze zjawisko - to wybory askerów, ale to już inna bajka.

Crannmer wrote:

Jedyna obawa to psucie wskaźnika kudoz/odpowiedź przez niektórych notorycznie niezamykających pytań askerów.

Czy ktoś i jak toleruje moje komentarze, to kwestia wtórna.


 
TranslateWithMe
TranslateWithMe
Poland
Local time: 17:07
English to Polish
+ ...
poprawne odpowiedzi? May 3, 2021

Jacek Rogala wrote:

...ale jest grupa użytkowników, którzy czasem (niektórzy - często) wpisują, poprawne odpowiedzi tylko w polach dyskusji, zamiast w polach odpowiedzi



Nie wiem, dlaczego zakładasz, że osoba wpisująca cokolwiek w polach dyskusji uznaje swoją (p)odpowiedź na poprawną. Udzielenie odpowiedzi zakłada podanie przynajmniej jednego źródła na jej poparcie (to w teorii, w praktyce wiele odpowiedzi ma uzasadnienie "IMHO" i to właśnie takie odpowiedzi powinny być w dyskusji). Wiele osób w swoich tłumaczeniach sugeruje się takimi "oficjalnymi" odpowiedziami nikiedy wątpliwej jakości.

Nie mam czasu przekopywać internetu w poszukiwaniu potwierdzenia (p)odpowiedzi podanej w sugestii, dlatego traktuję to jako wskazówkę dla Askera lub innych odpowiadaczy. Na punktach KudoZ mi nie zależy, wątpię, żeby zleceniodawcy się nimi kierowali w jakikolwiek sposób, kiedyś można było "zapłacić" nimi za złożenie oferty, a teraz....chyba nie.

K.


Jacek Rogala (X)
Stanislaw Czech, MCIL CL
marzena l
 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 17:07
Polish to English
+ ...
Ja niekiedy... May 4, 2021

... wpisuję do dyskusji tylko pomysł na odpowiedź, gdy kojarzy mi się, że gdzieś... kiedyś... słyszałem/widziałem/wiedziałem, ale nie mam okazji albo chęci do szukania potwierdzenia. Najczęściej dodaję uwagę: sprawdź, czy pasuje. Niech pytacz/ka samodzielnie zrobi resztę - na pewno jej/jemu nie zaszkodzi.

Różnych punkcików mam dużo, a ścigać się nie muszę.


Jacek Rogala (X)
Stanislaw Czech, MCIL CL
 
Jacek Rogala (X)
Jacek Rogala (X)
Poland
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Ano dlatego ... May 4, 2021

Hej TWM,

Ano dlatego, ze jest pewna liczba uzytkowników, głównie odpowiadających, którzy ladują w dyskusjach odpowiedzi - i na poparcie wklejają w te dyskusje - megabajty treści, która ma być dowodami; ja to nazywam - przepisywaniem Internetu, tylko od skrolowania tego zasobu w dyskusjac - rogowacieją opuszki palców.

Tobie, mnie i wielu takim - nie zależy na punktach, ale są i poławiacze kudozów

Cheers!



TranslateWithMe wrote:

Jacek Rogala wrote:

...ale jest grupa użytkowników, którzy czasem (niektórzy - często) wpisują, poprawne odpowiedzi tylko w polach dyskusji, zamiast w polach odpowiedzi



Nie wiem, dlaczego zakładasz, że osoba wpisująca cokolwiek w polach dyskusji uznaje swoją (p)odpowiedź na poprawną. Udzielenie odpowiedzi zakłada podanie przynajmniej jednego źródła na jej poparcie (to w teorii, w praktyce wiele odpowiedzi ma uzasadnienie "IMHO" i to właśnie takie odpowiedzi powinny być w dyskusji). Wiele osób w swoich tłumaczeniach sugeruje się takimi "oficjalnymi" odpowiedziami nikiedy wątpliwej jakości.

Nie mam czasu przekopywać internetu w poszukiwaniu potwierdzenia (p)odpowiedzi podanej w sugestii, dlatego traktuję to jako wskazówkę dla Askera lub innych odpowiadaczy. Na punktach KudoZ mi nie zależy, wątpię, żeby zleceniodawcy się nimi kierowali w jakikolwiek sposób, kiedyś można było "zapłacić" nimi za złożenie oferty, a teraz....chyba nie.

K.


 
Jacek Rogala (X)
Jacek Rogala (X)
Poland
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
profesjonalizm May 4, 2021

Ja wiem!
Jestes dla mnie wzorem fachowosci przede wszystkim w dziedzinach technicznych. ale nie tylko (sic!), ergonomii w dostarczaniu wiedzy i porad askerom oraz doświadczenia.
Innym, rzetelnym i profesjonalnym inżyniersko odowiadającym jest Crannmer.

Jednak, na Prozie są poławiacze kudozów, którzy dla udowodnienia, ze ktos inny postawił niepotrzebnie przecinek - przepiszą w celach dowodowych pół Internetu i wkleją do dyskusji, tylko opuszki rogacieją od sk
... See more
Ja wiem!
Jestes dla mnie wzorem fachowosci przede wszystkim w dziedzinach technicznych. ale nie tylko (sic!), ergonomii w dostarczaniu wiedzy i porad askerom oraz doświadczenia.
Innym, rzetelnym i profesjonalnym inżyniersko odowiadającym jest Crannmer.

Jednak, na Prozie są poławiacze kudozów, którzy dla udowodnienia, ze ktos inny postawił niepotrzebnie przecinek - przepiszą w celach dowodowych pół Internetu i wkleją do dyskusji, tylko opuszki rogacieją od skrolowania.

Cheers, Andrzeju!

Andrzej Mierzejewski wrote:

... wpisuję do dyskusji tylko pomysł na odpowiedź, gdy kojarzy mi się, że gdzieś... kiedyś... słyszałem/widziałem/wiedziałem, ale nie mam okazji albo chęci do szukania potwierdzenia. Najczęściej dodaję uwagę: sprawdź, czy pasuje. Niech pytacz/ka samodzielnie zrobi resztę - na pewno jej/jemu nie zaszkodzi.

Różnych punkcików mam dużo, a ścigać się nie muszę.
Collapse


 
Tomasz Poplawski
Tomasz Poplawski  Identity Verified
Local time: 11:07
Member (2007)
English to Polish
+ ...
Jaja Kobyły May 14, 2021

Śledzę to forum od początku (mam tu numer 1968, więc nie przesadzam) i wydaje mi się, że ten trend ma podstawy historyczne - było tu kilka zuchów-buldożerów, a szczególnie jeden - agresywny, chamowaty, mściwy do tego stopnia, że wygrzebywał odpowiedzi "przeciwników" sprzed lat, aby dodać, że on, Władca Wszechświata, się NIE ZGADZA... No i poza rzeczywiście imponującymi umiejętnościami filtrowania odpowiedzi gugielnych, o dość znikomej wiedzy. Skutecznie zniechęcał wsp... See more
Śledzę to forum od początku (mam tu numer 1968, więc nie przesadzam) i wydaje mi się, że ten trend ma podstawy historyczne - było tu kilka zuchów-buldożerów, a szczególnie jeden - agresywny, chamowaty, mściwy do tego stopnia, że wygrzebywał odpowiedzi "przeciwników" sprzed lat, aby dodać, że on, Władca Wszechświata, się NIE ZGADZA... No i poza rzeczywiście imponującymi umiejętnościami filtrowania odpowiedzi gugielnych, o dość znikomej wiedzy. Skutecznie zniechęcał wspaniałych fachowców (lekarzy, inżynierów) do udzielania faktycznie fachowych odpowiedzi. Wielu się wypisało, niektórzy w ramach głośnego i słusznego protestu. Ci, co przetrwali, zaczęli odpowiadać w dyskusjach, gdzie buldożer był nieco mniej agresywny.
Co gorsze, byłem wówczas moderatorem i myślałem, że troll jest niegroźny i że złoto wiedzy wypłynie na wierzch, więc zamiast tępić, "moderowałem". Wstyd mi za to do dziś.
Śmiem twierdzić, że ten troll zniszczył polskie Kudoz na lata, przynajmniej do czasu, kiedy rekordzistą został człowiek będący jego przeciwieństwem pod względem kultury osobistej i klasy - i ogólnie miód na serce. Ale pewnie kac niektórym pozostał. A może niektórzy po prostu chcą podkreślić, że takie trywia jak punkty mają dawno za sobą i w gruncie rzeczy próbują - pasywnie - zmienić format tego portalu. Tak w ogóle to jestem przeciw, to punktowanie nieźle działało, ale trochę też rozumiem.
Pewien wpływ na taki stan rzeczy mają też osoby zamieszczające codziennie maksymalną dozwoloną liczbę pytań, na ogół tak łatwych i oczywistych, że ich brak kompetencji jest boleśnie oczywisty. Paradoks - dla "kolekcjonerów" to są gwiazdy, generatory łatwych punktów, ale przecież ci ludzie wiedzieli, że wspomagają chałturę, a czasem rzeczy dużo gorsze - tłumaczenia książek głoszących teorie spiskowe, itp. Kto chciałby dostać punkty za prawdziwą odpowiedź prowadzącą do otumaniania czytelników, a może nawet ich przedwczesnego zgonu (ach, te szczepionki z wsadem Billa Gatesa!)?
Takie są te moje trzy grosze, chętnie rozwinę lub uzupełnię pewne wątki, jeśli ktoś to pociągnie.


[Edited at 2021-05-14 14:32 GMT]
Collapse


marzena l
 
Jacek Rogala (X)
Jacek Rogala (X)
Poland
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
chyba nie trzy, a pińcet groszy :) May 14, 2021

Wiem, o kogo chodzi, jednak ja chciałem wyartykułować tu stosowanie się do prostej zasady, mieszczącej się w wyobraźni użytkowanika o poszlakowym zorientowaniu, czy tam wyrobieniu.
Lokowanie - a priori - ewidentnie poprawnych odpowiedzi w dyskusji jest niegrzeczne, tchórzliwe, złośliwe lub wyrażające jakieś kompleksy, taki zasób - blokuje wykazanie się w odpowiedziach - fachowców w dziedzinach;
najcięższe przypadki, to przepisywanie Internetu i wklejanie do wszelk
... See more
Wiem, o kogo chodzi, jednak ja chciałem wyartykułować tu stosowanie się do prostej zasady, mieszczącej się w wyobraźni użytkowanika o poszlakowym zorientowaniu, czy tam wyrobieniu.
Lokowanie - a priori - ewidentnie poprawnych odpowiedzi w dyskusji jest niegrzeczne, tchórzliwe, złośliwe lub wyrażające jakieś kompleksy, taki zasób - blokuje wykazanie się w odpowiedziach - fachowców w dziedzinach;
najcięższe przypadki, to przepisywanie Internetu i wklejanie do wszelkich pól edycyjnych serwera ogromu tekstu, ale moze masz rację - krótkie informacje są pewnie przydatne (wiecej informacji mozna lokować w sekcji "Reference"; buduje się porzadek dostępu i jakąś logikę korzystania z informacji w wątku).


Tomasz Poplawski wrote:

Śledzę to forum od początku (mam tu numer 1968, więc nie przesadzam) i wydaje mi się, że ten trend ma podstawy historyczne - było tu kilka zuchów-buldożerów, a szczególnie jeden - agresywny, chamowaty, mściwy do tego stopnia, że wygrzebywał odpowiedzi "przeciwników" sprzed lat, aby dodać, że on, Władca Wszechświata, się NIE ZGADZA... No i poza rzeczywiście imponującymi umiejętnościami filtrowania odpowiedzi gugielnych, o dość znikomej wiedzy. Skutecznie zniechęcał wspaniałych fachowców (lekarzy, inżynierów) do udzielania faktycznie fachowych odpowiedzi. Wielu się wypisało, niektórzy w ramach głośnego i słusznego protestu. Ci, co przetrwali, zaczęli odpowiadać w dyskusjach, gdzie buldożer był nieco mniej agresywny.
Co gorsze, byłem wówczas moderatorem i myślałem, że troll jest niegroźny i że złoto wiedzy wypłynie na wierzch, więc zamiast tępić, "moderowałem". Wstyd mi za to do dziś.
Śmiem twierdzić, że ten troll zniszczył polskie Kudoz na lata, przynajmniej do czasu, kiedy rekordzistą został człowiek będący jego przeciwieństwem pod względem kultury osobistej i klasy - i ogólnie miód na serce. Ale pewnie kac niektórym pozostał. A może niektórzy po prostu chcą podkreślić, że takie trywia jak punkty mają dawno za sobą i w gruncie rzeczy próbują - pasywnie - zmienić format tego portalu. Tak w ogóle to jestem przeciw, to punktowanie nieźle działało, ale trochę też rozumiem.
Pewien wpływ na taki stan rzeczy mają też osoby zamieszczające codziennie maksymalną dozwoloną liczbę pytań, na ogół tak łatwych i oczywistych, że ich brak kompetencji jest boleśnie oczywisty. Paradoks - dla "kolekcjonerów" to są gwiazdy, generatory łatwych punktów, ale przecież ci ludzie wiedzieli, że wspomagają chałturę, a czasem rzeczy dużo gorsze - tłumaczenia książek głoszących teorie spiskowe, itp. Kto chciałby dostać punkty za prawdziwą odpowiedź prowadzącą do otumaniania czytelników, a może nawet ich przedwczesnego zgonu (ach, te szczepionki z wsadem Billa Gatesa!)?
Takie są te moje trzy grosze, chętnie rozwinę lub uzupełnię pewne wątki, jeśli ktoś to pociągnie.


[Edited at 2021-05-14 14:32 GMT]


[Edited at 2021-05-14 20:28 GMT]
Collapse


 
Post removed: This post was hidden by a moderator or staff member because it was not in line with site rule


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Podawanie odpowiedzi w dyskusjach zamiast w odpowiedziach






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »