Pages in topic:   [1 2] >
Kısıtlamasız internet bağlantısı
Thread poster: Elif Baykara Narbay
Elif Baykara Narbay
Elif Baykara Narbay  Identity Verified
Türkiye
Local time: 17:17
German to Turkish
+ ...
Apr 29, 2017

Herkese merhaba

güne erişim engeli getirilen yeni internet siteleri haberi ile başladım. Bu gelişme uzun zamandır açmayı düşündüğüm ancak hep ertelediğim bir konuyu da yeniden gündemime soktu.

İşimizi sürdürmek için neredeyse hepimiz internete bağımlıyız. Erişim engeli getirilen sitelerin sayısı ve çeşidi arttıkça vpn veya benzeri çözümlere yönelmek şart oldu. Eskiden
... See more
Herkese merhaba

güne erişim engeli getirilen yeni internet siteleri haberi ile başladım. Bu gelişme uzun zamandır açmayı düşündüğüm ancak hep ertelediğim bir konuyu da yeniden gündemime soktu.

İşimizi sürdürmek için neredeyse hepimiz internete bağımlıyız. Erişim engeli getirilen sitelerin sayısı ve çeşidi arttıkça vpn veya benzeri çözümlere yönelmek şart oldu. Eskiden chrome üzerinde çalışan bir zenmate eklentisi vardı ancak artık o da işlevini yitirdi.

Ben de vpn ve benzeri çözümler hakkında bilgi toplayıp bir çözüm yaratmaya çalışacağım. Bu topic'de burada yeşerir ve herkesin işine yarar diye düşündüm

Katkılarınızı bekliyorum,
Elif
Collapse

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Advanced Search versus Basic Search Apr 30, 2017

Internette bilginin ucu sonu yoktur. Otokratik bir kararla belirli bir siteye erisim engellense bile baska siteler imdada yetisir. Yeter ki siz arama motorunu zekice kullanmayi bilin. Örnegin, ben temel arama motoru kullanmam. Her zaman Google Advanced Search kullanirim. Bu sayede bilgiye çok daha etkin erisebilirim. Advanced Search yapmaya alistiginizda zaten Basic Search yapmak istemiyorsunuz. Basic Search size çocukça geliyor.
... See more
Internette bilginin ucu sonu yoktur. Otokratik bir kararla belirli bir siteye erisim engellense bile baska siteler imdada yetisir. Yeter ki siz arama motorunu zekice kullanmayi bilin. Örnegin, ben temel arama motoru kullanmam. Her zaman Google Advanced Search kullanirim. Bu sayede bilgiye çok daha etkin erisebilirim. Advanced Search yapmaya alistiginizda zaten Basic Search yapmak istemiyorsunuz. Basic Search size çocukça geliyor.

https://www.google.com/advanced_search?hl=en

Benim favorilerimde de yukarida verdigim Google Advanced Search vardir. Buradaki herbir kutucugu doldurmaniz gerekmez. Sadece sizin için anlam tasiyan kutucuklari doldurmaniz yeterlidir. Önemli olan Advanced Search kavramina adapte olmanizdir. Adapte olduktan sonra bir daha Basic Search'e geri dönmezsiniz çünkü o size yeterli gelmez.
Collapse

erkehan
erkehan  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Başlık pek ilgi çekmemiş anlaşılan.. May 12, 2017

Bugün ben de bilhassa Wikipedia/Vikipedi'da\de işimiz gereği aramalar yapmak zorunda kaldığımdan Atıl Bey'in "Google Advanced Search" önerisi de pek işime yaramadı.. Zira her kim ise, adamlar Türkiye'den İngilizce/Almanca/Fransızca vs. farketmez, tüm dillerdeki Viki-Viki'leri çökertmişler.. Bildiğimiz başka dillerde de böyle çok yararlı bir siteye giremiyoruz maalesef.. Bunu böyle aylarca kapatmayı kim başardıysa çok çok yakında bir gün sabah uyandığımızda asla ... See more
Bugün ben de bilhassa Wikipedia/Vikipedi'da\de işimiz gereği aramalar yapmak zorunda kaldığımdan Atıl Bey'in "Google Advanced Search" önerisi de pek işime yaramadı.. Zira her kim ise, adamlar Türkiye'den İngilizce/Almanca/Fransızca vs. farketmez, tüm dillerdeki Viki-Viki'leri çökertmişler.. Bildiğimiz başka dillerde de böyle çok yararlı bir siteye giremiyoruz maalesef.. Bunu böyle aylarca kapatmayı kim başardıysa çok çok yakında bir gün sabah uyandığımızda asla üzerine bir tepki ya da itiraz/ karşı koyuş çekmeden çoooooook, pek çok kolay tüm interneti de rahatça kapatabilir herhalde.. En geç o zaman bizim gibilere geçmiş olsun..

Anlaşılan bizim iş kolumuz gibi yoğun bilgi ve araştırma bağımlısı bir iş kolunda dahi, Elif Hanım, sizin böyle bir başlığınız pek ilgi uyandırmıyorsa sanırım diğer bize yakın iş kollarındaki durumu tahmin etmek pek zor olmaz..

Ne yapalım.. Ben de çözüm olarak "acaba bu uzantılar üzerinden aleyhimizde tarama kayıtları izlenmesi, kayıt tutulup fişleme yapılması ya da başka zararlı işlemler, yan etkiler vs. bizi bulur mu" bilmeden Chrome'un uzantı edinme sayfasını açıp bir imdat, bir çare aramaya başladım.. Orada "VPN" yazıp aratınca karşıma 3 uzantı (Zenmate,Hotspot Shield, Touch VPN) ve 3 uygulama (Hotspot Shield, Safer VPN, Tuxler Free Unlimited VPN) çıktı..
Elif Hanım "Zenmate artık işlevini yitirdi" demişsiniz.. Nedeni nedir? Biraz açar mısınız..yani bunu denememe gerek yok sanırım.

Diğerleri ya da başka bilemediğim türleri varsa bunlar hakkında bilen, tecrübe etmiş arkadaşlar bilgi verebilirlerse işimiz kolaylaşacak.

Yardımlar için şimdiden çok teşekkürler!

İnşallah bu başlığınız "yeşerir" Elif Hanım:)
Bu acil gerekli başlık için size de çok teşekkürler!

Saygılar
Collapse

Süleyman cengiz
Süleyman cengiz
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Startpage May 13, 2017

Ayrıca proxy aramaya gerek yok.
startpage.com arama motorundan aramanızı yaptığınızda sonuçların hemen yanında "proxy" seçeneğine tıklarsanız engelsiz gezersiniz. Ben wikiye böyle giriyorum.

Özgür Salman
Özgür Salman  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
. May 14, 2017

Proxy, VPN gibi servisler bizimle internet arasında birer aracı katman olduğundan, ücretli olanları kullanmak her zaman daha iyi bir seçenek. Ücretli proxy var mı bilmiyorum ama "En iyi 10 VPN servisi" gibi birçok site var. Buralardan ücretli bir servise abone alarak internete istediğiniz ülkeden çıkabilirsiniz.

Yalnız güvenlik açısından, bankacılık işlemleri ve diğer özel işleri VPN'e bağlı değilken yapmakta her zaman fayda var.

Benim yıll
... See more
Proxy, VPN gibi servisler bizimle internet arasında birer aracı katman olduğundan, ücretli olanları kullanmak her zaman daha iyi bir seçenek. Ücretli proxy var mı bilmiyorum ama "En iyi 10 VPN servisi" gibi birçok site var. Buralardan ücretli bir servise abone alarak internete istediğiniz ülkeden çıkabilirsiniz.

Yalnız güvenlik açısından, bankacılık işlemleri ve diğer özel işleri VPN'e bağlı değilken yapmakta her zaman fayda var.

Benim yıllık olarak abone olduğum bir VPN servisi vardı ama kullanımı Turkiye'de yasaklandı. Bu yüzden bu hizmetleri uzun sürelerle ve peşin parayla abone olmak yerine aylık olarak kredi kartınızdan çekilecek bir abonelik sistemiyle kullanmak daha iyi olur.
Collapse

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Yasaklar May 14, 2017

Elif Baykara wrote:

güne erişim engeli getirilen yeni internet siteleri haberi ile başladım.

Özgür Salman wrote:

Benim yıllık olarak abone olduğum bir VPN servisi vardı ama kullanımı Turkiye'de yasaklandı.

...

Çagimizda bilgi uçsuz bucaksiz bir deryadir. Yetiskin bir birey hangi bilginin kendisi için yararli, hangisinin degersiz olduguna bizzat kendisi karar verir. Bu yazdigim özgür iradeye sahip ol(a)mayanlara ise "çocuk" adi verilir. Çocuklar henüz kendileri için hangi bilginin yararli, hangilerinin degersiz olduguna karar veremezler. Yetiskinler ise dedigim gibi bu kararlari kendileri verirler. Ben simdi durup dururken bu satirlari neden yazdim?

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Yasaklamak çare değil May 15, 2017

İşin gülünç yönlerinden biri de "Türkiye aleyhine yazılan maddeleri, sakıncalı bulunan Vikipedi girilerini" değiştirme olanağı olmuyor bu durumda. Mahkeme kararı deyip sen yasaklarken, elin oğlunun haberi bile olmuyor bu yasaklamadan!!!

Türkiye, dönemine göre çeşitli yasakların olduğu bir ülke oldu hep. Bugün de değişen bir şey yok. İnternette yasak koymak, koyanı yorar, gezeni yormaz.

Elinizi vicdanınıza koyun ve söyleyin; özel hayatla
... See more
İşin gülünç yönlerinden biri de "Türkiye aleyhine yazılan maddeleri, sakıncalı bulunan Vikipedi girilerini" değiştirme olanağı olmuyor bu durumda. Mahkeme kararı deyip sen yasaklarken, elin oğlunun haberi bile olmuyor bu yasaklamadan!!!

Türkiye, dönemine göre çeşitli yasakların olduğu bir ülke oldu hep. Bugün de değişen bir şey yok. İnternette yasak koymak, koyanı yorar, gezeni yormaz.

Elinizi vicdanınıza koyun ve söyleyin; özel hayatlarımızda bile hep bir yönümüzle yasakçı olmadık mı hep. Hep bir yönümüzle karşı fikirlere, başka yaşam tarzlarına hep sakıncalı yaklaştık. Evli -> bekarı ayırıyor, gücü yeterse yasak koymaya çalışıyorrr! Oturduğum apartmandan biliyorum. Güçleri yetmiyor, yetse kömürlükte yaşayan kedileri bile yasaklayacaklar. Yetmiyor güçleri. Delinin tekinden korkuyorlar.

Bu internet yasakları sadece bir ayna. Yasaklamanın büyükleri toplumsal hayatımızın her alanında!

Sonunda ilelebet sağ kalabilen tek kişi olmayacak şu hayatta. O zaman çare; korkmadan yaşamak. Korka korka yaşayanlar, korkutulmayı da yasaklanmayı da hak eder. Ama öyle ama böyle korkutulmaya çalışılır.

Korkma! Hayatını yaşa! Korkmak insanidir biliyorum ama korkunun ecele ve geleceğe bir faydası olmadığını da biliyoruz... Haklarımızı, geleceğimizi, çocuklarımızın geleceğini, özgürlüklerimizi yalnızca 3-5 yürekli insanın vekaletine bırakmamalıyız. Zamanla, mücadele ederek özgürleşeceğiz, başka çıkarı yok. Yerli, yersiz yediğim dayakları tartsam bir katır yükü odun olurdu. Hafızanızı iyice bir yoklarsanız bu dayaklardan sizlere de atıldığını göreceksiniz. Burası böyle bir coğrafya işte... Ki hayatta yediği dayaklar tırları dolduran insanlar da yaşıyor bu toplumda... (dayak mecazidir).

İnsan, yaşamına anlam katan şeylerden vazgeçmemeli. Vazgeçerseniz; sokağa bilmem ne şekilde çıkma yasakları; hangi sitelere girdin bakiim sen yasakları, akşam bir güpürtü vardı senin evde, kimdi gelen yasakları, şeytanlaştırıcı yasaklar, McCarthy deneyimleri, aklınıza hayalinize gelmeyen yasaklar sizi olmasa bile çocuklarınızı kesinlikle vuracaktır.

Ayrıca, eften püften şeylerin suç sayılması (kriminalize edilmesi) sonu belirsiz kutuplaşmalara ve bambaşka sorunlara yol açabilir. Baklava çalan çocuklara verilen bilmem kaç yıllık hapis cezaları gibi. O yaşta içeri atılan körpe beyinler, dışarıya suç makinesi olarak geri döner bir gün... Demekki çocukların baklava çalmasını hapisle cezalandırmayacak non-faşo bir hukuk gerek... İnternette de böyle. Hukuk sistemi en masum ihtiyaçları kriminalize ederse; dur bakalım nasıl oluyormuş diyenlerin arasından çok yetenekli internet soyguncuları da yetişebilecektir zamanla. Kriminalize etmeye hayır. Umarım anlatabilmişimdir. (Ucuz yırtmışız vesselam. Çocukken köylülerimizin bahçesinden-bağından çaldığımız elmalar, yarma şeftaliler, incirler, karadutlar, kirazlar, salatalıklar, afram elmalar, kürtleviz kokulu üzümler... Ohoo toroslarda müebbet bile yiyebilirmişiz yani. Ama alman kadının elmaları da güzeldi be, az mı bağırttırdık arkamızdan Kray semtinde, ne bilsin bizde çocukların bu sevimli yağmalarına gülünüp geçildiğini. Ama baklava örneği var bir de... of of...).

(Yan komşum, torun sahibi, boşanmış bakkal Mehmet. Geçen altında oturan sormuş; senin evde bi güpürtü vardı pazar günü demiş. Bakkal Mehmet de: Kızım temizliğe geldi, torunumdu demiş- gerçekten böyle. Alt kattaki rahatlamış. Neden rahatlamış sizce? Çünkü o bağyan ruhsatlı cinselliğini yaşarkene, üst katta yaşanabilecek ruhsatsız cinsellikten işkillenmiş.)

Hiç olmazsa: İnsanlık; belediyelerden, evlendirme dairelerinden cinsellik ruhsatı almayı bırakınca farklı bir aşamaya geçmiş olacaktır. Afferim İsveç aynen devam. Kaç yıl sonra demeyin, belki yüz yıl sonra.

Bakalım hoşgörü ve empati kültürü bu topraklara ne zaman gelecek.

Film önerisi: https://eksisozluk.com/white-god--4418552?p=1
White god -> Arte'de izledim demin, başka yerde de vardır. Meraklısına http://www.arte.tv/fr/videos/048590-000-A/white-god

[Edited at 2017-05-15 22:43 GMT]
Collapse

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Opera tarayıcı May 16, 2017

Opera tarayıcısında VPN var, çözüm uzaklarda değil.

Snapshot_2017-5-16_17-9-37

erkehan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Her ikisini de.. May 18, 2017

denedim. Hem Startpage'i hem de Opera'yı. Vikipedi/Wikipedia'ya girmek istediğim her defasında "Bu Siteye Ulaşılamıyor" uyarısı çıkıyor karşıma...

Allahım çıldırıcaaaaaaam...

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
"Hotspot Shield Ücretsiz VPN Proxy" May 18, 2017

erkehan wrote:

denedim. Hem Startpage'i hem de Opera'yı. Vikipedi/Wikipedia'ya girmek istediğim her defasında "Bu Siteye Ulaşılamıyor" uyarısı çıkıyor karşıma...

Mayısın başında Chrome dükkanından tarayıcısına eklemiştim. Bir tıkla Chrome tarayıcınızın sağ tarafına ekliyor. 19 gündür sorunsuz çalışıyor (bazen kassa da) https://chrome.google.com/webstore/detail/hotspot-shield-vpn-proxy/nlbejmccbhkncgokjcmghpfloaajcffj?hl=tr

Duruma göre Vikipedi gerekmediğinde kapatırsınız.
Hindistan ve İsveç üzerinden bağlamış beni IP'ye göre en son...

[Edited at 2017-05-18 23:22 GMT]

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Opera ayarları May 18, 2017

erkehan wrote:

Opera'da Settings > Privacy & Security > Enable VPN seçili mi?

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Opera, operaa, oooperaa May 18, 2017

Selcuk Akyuz wrote:

Opera'da Settings > Privacy & Security > Enable VPN seçili mi?

Teşekkür ederim, denedim çok hızlı.

erkehan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Nihayet May 19, 2017

hallettik. Yardımlarınız için çok çok teşekkürler arkadaşlar...

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
"Betternet Unlimited Free VPN Proxy" May 22, 2017

Bazı günler, bazı seçenekler devre dışı kalabiliyor. Demin bir tane daha denedim -> Betternet Unlimited Free VPN Proxy
https://chrome.google.com/webstore/detail/betternet-unlimited-free/gjknjjomckknofjidppipffbpoekiipm

Yarım saatte gördüm ki çok yerden bağlanmış: ABD'de 3 yerden, İngiltere'de 4 yerden,
... See more
Bazı günler, bazı seçenekler devre dışı kalabiliyor. Demin bir tane daha denedim -> Betternet Unlimited Free VPN Proxy
https://chrome.google.com/webstore/detail/betternet-unlimited-free/gjknjjomckknofjidppipffbpoekiipm

Yarım saatte gördüm ki çok yerden bağlanmış: ABD'de 3 yerden, İngiltere'de 4 yerden, Singapur'dan 1 kere...
Oldukça hızlı: https://www.betternet.co/stats
Platformlar: IOS, Android, Windows, Mac OS, Chrome, Firefox (Krom'dan başkasında denemedim ama sitelerinde öyle diyor)
___
"7 online security and privacy myths, debunked" demişler -> https://www.betternet.co/blog/7-online-security-and-privacy-myths-debunked/

[Edited at 2017-05-23 12:04 GMT]
Collapse

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Net Neutrality Jul 12, 2017

http://consumersunion.org/research/what-is-net-neutrality/

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Kısıtlamasız internet bağlantısı

Translation news in Türkiye

Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »