Pages in topic:   < [1 2 3 4] >
Bilgisayar seçimi
Thread poster: Selma Dogan
Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
Local time: 11:07
English to Turkish
+ ...
her ikisi de şart değil. May 25, 2015

Mustafa Ozturk wrote:

hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayar şart. Evde çalışıyorsam masaüstünü kullanırım dizüstünü ise dışarı çıktığımda yanıma alırım. İkisini yan yana koyup çalıştığım da oluyor bazen tabi

Her ikisi şart değil. İyi bir dizüstü bilgisayara büyük bir ekran takınca masaüstünden hiçbir farkı kalmaz. Ayrıca iki bilgisayarın olması çalıştığınız projedeki dosyaların iki ayrı bilgisayarda da bulunmasını gerektirir ki bu durum karışıklığa yol açabilir. Maliyet ise ayrı bir sorun.

Benim dizüstü bilgisayarını alıp deniz kenarında çalışabiliyorum, sonra eve gelip 27 inç ekranı bağlıyorum masaüstü oluyor. O da yetmedi televizyona bağlıyorum televizyon oluyor. İyi hoparlörü varsa müzik de dinleyebilirsiniz.

Daha önce de belirttiğim gibi sürekli "sabit" kalacaksanız masaüstü bir seçenek olabilir ama günümüzde masaüstünü işyerleri, büyük işlem gücü isteyen CAD veya film prodüksiyon işleri yapanlar kullanıyor.

Masaüstü ve dizüstü karşılaştırmasını maliyet açısından yapmak görece kolay: aynı işlemciye, aynı hafızaya ve sabit diske sahip masaüstü ve dizüstünü karşılaştırın.

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
En iyisini bir göz doktoru söyler. May 25, 2015

selma dogan wrote:

Merhaba,

Uzun süreli bilgisayara bakmanın neden olduğunu sandığım göz ağrısı, göz kızarması sorunlarıyla cebelleşiyorum. Bugün gözlerimi dinlendirmek için ekrana bir gün ara bile verdim. Daha da tamamlamam gereken işlerim var.

Düşündüm taşındım monitörümü büyütmenin faydalı olabileceğine karar verdim. Bir notebookla çalışıyorum. Zaten yeni bir bilgisayara da ihtiyacım var. "All in one" denen bilgisayarlar pek sevimli görünüyor gözüme, ama sevimlilik temel kriter olmamalı, kriterler ne olmalı tam olarak bir fikrim de yok:)
Sorum şu, bir tercümanın bilgisayarı nasıl olmalı? Önerileriniz var mı? Moderatörlerimiz izin veriyorsa marka da belirtebilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler,
Hepinize saygılar..

Biz her ne kadar iş açısından tavsiyeler versek de, bu sorunu kalıcı bir şekilde çözebilecek kişi uzman bir göz doktorudur.
Şikayetlerinizi yazın sağlam kafayla bir kağıda.
Tüm detayları, gözünüzle neler yaptığınızı, günlük hayatınızı yazın.
Sonra kağıdı alıp doktora gidin.
Ben hastaneye gideceksem hep kağıda yazarım şikayetlerimi önceden.
Doktor bir çözüm üretecektir. Kesin bir çözüm olur bu.
Buradaki çözümlerin hepsi ihtimal, olasılık.
İnsanların iyi niyetle verdiği tavsiyeler size zarar bile verebilir.

Hastanelerin göz servisine gitmeyin (imkanlar kısıtlı orada)
Göz Hastanelerinden birine gidin.

Benim tavsiyem bu yönde olacak.

Şikayetiniz çözümü olan bir şikayet gibi duruyor.
Geçmiş olsun,

Saygılar,

M. Ali

Nihan Pekmen
Nihan Pekmen  Identity Verified
Türkiye
Member (2012)
Turkish to English
+ ...
Ekran dışında gözlük desteği May 25, 2015

Ben bir süredir özel bilgisayar gözlüğü kullanıyorum ve oldukça faydasını görüyorum.
Göz kuruluğu, batma hissi, kaşıntı, kızarıklık sorunlarım tamamen ortadan kalktı.
İhtiyaç sahipleri için numaralı olanları da mevcut.

http://shop.gunnars.com/computer-eyewear/l/100

Ekran seçiminin yanında neredeyse tüm gününü ekran ka
... See more
Ben bir süredir özel bilgisayar gözlüğü kullanıyorum ve oldukça faydasını görüyorum.
Göz kuruluğu, batma hissi, kaşıntı, kızarıklık sorunlarım tamamen ortadan kalktı.
İhtiyaç sahipleri için numaralı olanları da mevcut.

http://shop.gunnars.com/computer-eyewear/l/100

Ekran seçiminin yanında neredeyse tüm gününü ekran karşısında geçirenlere şiddetle tavsiye ederim.
Collapse

Selma Dogan
Selma Dogan  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Gözler önemli. May 25, 2015

Gözlerim konusunda göz doktoruna bir kaç ay önce gittim Ali bey. Çok şükür ki bir sıkıntı bulunmadı. Gözlerim 0.50 miyop ve çok bir şey değil ama bunun için de gözlük aldım, bilgisayar kullanırken de takıyorum. Ben de, benim ufaklıkları doktora götürürken kağıda yazıyorum dertlerimizi, hem unutmamış oluyorum, hem o hengamede kolaylık sağlıyor.

Ayrıca Nihan hanım, bahsettiğiniz gözlükler çok ilgimi çekti. Bilgilendirme için çok teşekkür
... See more
Gözlerim konusunda göz doktoruna bir kaç ay önce gittim Ali bey. Çok şükür ki bir sıkıntı bulunmadı. Gözlerim 0.50 miyop ve çok bir şey değil ama bunun için de gözlük aldım, bilgisayar kullanırken de takıyorum. Ben de, benim ufaklıkları doktora götürürken kağıda yazıyorum dertlerimizi, hem unutmamış oluyorum, hem o hengamede kolaylık sağlıyor.

Ayrıca Nihan hanım, bahsettiğiniz gözlükler çok ilgimi çekti. Bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

Proz.com'u seviyorum. Burada genel kültürü artıyor insanın. Hepinize teşekkürler..

p.s. İşin en kötü yanı:) bunca işimin arasında on parmak klavye çalışmaya başladım Özgür bey.
Collapse

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Microsoft Windows 10 Isletim Sistemi 29 Temmuz'da Piyasada Olacak Jun 2, 2015

Size iyi bir haber: 29 Temmuz'da Microsoft Windows 10 geliyor.

...
See more
Size iyi bir haber: 29 Temmuz'da Microsoft Windows 10 geliyor.

http://www.log.com.tr/microsoft-windows-10un-cikis-tarihini-acikladi/

http://www.techno-labs.com/microsoft-windows-10-icin-tarihi-verdi/

http://www.kanalahaber.com/haber/bilim-teknoloji/microsoft-windows-10un-cikis-tarihini-acikladi-236214/
Collapse

Bora Taşdemir
Bora Taşdemir  Identity Verified
Member (2012)
English to Turkish
+ ...
iMAC! Jul 22, 2015

Önceden dizüstü bilgisayarda (Windows) çalışıyordum ama Windows'ta ne yaparsan yap, 2-3 senede bir format atmak gerekiyor. Bu yüzden, bilgisayar bozulunca sadece ekran, klavye ve fareden oluşan bir Mac aldım ve çok memnunum.

iOS sisteminde virüs sorunu yok, bu yüzden 2-3 senede bir formatlamak gerekmiyor. Ayrıca iOS'ta dâhili Windows kurmak da mümkün; Virtual Box sayesinde iOS içinden Windows'u ayrı bir pencerede başlatıp kapatabiliyorsun. Böylece Trados ve
... See more
Önceden dizüstü bilgisayarda (Windows) çalışıyordum ama Windows'ta ne yaparsan yap, 2-3 senede bir format atmak gerekiyor. Bu yüzden, bilgisayar bozulunca sadece ekran, klavye ve fareden oluşan bir Mac aldım ve çok memnunum.

iOS sisteminde virüs sorunu yok, bu yüzden 2-3 senede bir formatlamak gerekmiyor. Ayrıca iOS'ta dâhili Windows kurmak da mümkün; Virtual Box sayesinde iOS içinden Windows'u ayrı bir pencerede başlatıp kapatabiliyorsun. Böylece Trados ve MemoQ gibi CAT programlarını kullanmaya devam edebilirsin.

Gözler içinse sıfır numara, zararlı ışınları yansıtan bir gözlük alabilirsin (yeni ekranlar zararlı ışınlara karşı ne kadar koruyucu, bilemiyorum).

İyi çalışmalar!
Collapse

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Yeni bir Windows 10 bilgisayar için bazi ipuçlari Jul 22, 2015

System Requirements for Windows 10

PROCESSOR: 2 gigahertz (GHz) or faster.

RAM: 4 gigabytes (GB) or more.

HARD DISK: More is better.

GRAPHICS CARD: DirectX 9 or later.

DISPLAY: Minimum 800 x 600.

I also prefer a CD Drive because I have a lot of CD's at home. It is surprising that a lot of computers come with no CD Drive these days.

Emin Arı
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Windows 3.1'den beri aynı terane Jul 23, 2015

Microsoft'un en büyük başarısı pazarlama ve piyasayı domine edebilmesidir. Windows 3.1'den beri duyduğum aynı terane. Bu yeni işletim sistemi tüm sorunlarınızı çözecek, işte şöyle harika böyle güzel. Dilimize yerleşen "mavi ekran vermek" cümlesi nereden geliyor? Yıllar sonra tanıştığım Apple ile "şimdi bana kaybolan yıllarımı geri verseler" şarkısını söylüyorum.

Eh bazı nedenlerden dolayı Windows sürümlerini kullanmak zorundayız. Mac il
... See more
Microsoft'un en büyük başarısı pazarlama ve piyasayı domine edebilmesidir. Windows 3.1'den beri duyduğum aynı terane. Bu yeni işletim sistemi tüm sorunlarınızı çözecek, işte şöyle harika böyle güzel. Dilimize yerleşen "mavi ekran vermek" cümlesi nereden geliyor? Yıllar sonra tanıştığım Apple ile "şimdi bana kaybolan yıllarımı geri verseler" şarkısını söylüyorum.

Eh bazı nedenlerden dolayı Windows sürümlerini kullanmak zorundayız. Mac ile çalışan tek bir word fast var falan, filan.

Bekleyin 3-4 sene. Windows 10 yerine oturuncaya, yamanın yamasının yaması kalmayıncaya, mavi ekran sayısı azalıncaya kadar bekleyin, sonra geçersiniz.
Collapse

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Windows'un Lisanini Nasil Seçersiniz? Jul 25, 2015

Bilindigi gibi Microsoft Windows dünyada mevcut hemen her lisanda geliyor. Türkiye'de Türkçe oluyor. Ancak, ben Windows 10'u Türkçe yerine Ingilizce kullanmak istiyorum. Halen kullanmakta oldugum Windows XP Ingilizce, örnegin.

Windows 10 lisanini Ingilizce olarak nasil kullanabilirim? Diyeceksiniz ki, henüz hiç kimse Windows 10 kullanmiyor. Ya Windows 8? Ingilizce isteyen birileri olmasi gerekir, diye düsünüyorum. Konuyu bilen var mi?

Emin Arı
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Kurulum aşamasında Jul 26, 2015

ATIL KAYHAN wrote:

Bilindigi gibi Microsoft Windows dünyada mevcut hemen her lisanda geliyor. Türkiye'de Türkçe oluyor. Ancak, ben Windows 10'u Türkçe yerine Ingilizce kullanmak istiyorum. Halen kullanmakta oldugum Windows XP Ingilizce, örnegin.

Windows 10 lisanini Ingilizce olarak nasil kullanabilirim? Diyeceksiniz ki, henüz hiç kimse Windows 10 kullanmiyor. Ya Windows 8? Ingilizce isteyen birileri olmasi gerekir, diye düsünüyorum. Konuyu bilen var mi?

Kurulum aşamasında, kurulum seçenekleri arasında Dil seçeneği var. Buradan İngilizceyi seçerseniz Windows tamamen İngilizce olacaktır. Tabi bu spell check gibi olayları da etkiliyor ama Word gibi programlarda sorun olmuyor.

Kurulum yaptıktan sonra klavye falan değişiyor ama dil seçeneği değişmiyor. Tabi yanlış hatırlamıyorsam.

Selma Dogan
Selma Dogan  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
neye niyet kime kısmet:) Aug 3, 2015

Vakit ayırıp burada yorum yapan herkese tekrar teşekkür ediyorum.

Ben annemleri ziyarete Kayseri'ye gittiğimde bizim evdeki IT'ci çocuk (eşim olur kendisi, bakmayın benim forum forum gezip bilgisayar modeli sormama, İTÜ elektronik mezunudur) bir tanıdığı vasıtasıyla ikinci el bir imac almış (version 10.5.8) , içine de office 8'i ekletmiş, salonun baş köşesine koymuş. Ne diyeyim şimdi, karnım açken bu pide kıymalı da kuşbaşılısı yok muydu demedim b
... See more
Vakit ayırıp burada yorum yapan herkese tekrar teşekkür ediyorum.

Ben annemleri ziyarete Kayseri'ye gittiğimde bizim evdeki IT'ci çocuk (eşim olur kendisi, bakmayın benim forum forum gezip bilgisayar modeli sormama, İTÜ elektronik mezunudur) bir tanıdığı vasıtasıyla ikinci el bir imac almış (version 10.5.8) , içine de office 8'i ekletmiş, salonun baş köşesine koymuş. Ne diyeyim şimdi, karnım açken bu pide kıymalı da kuşbaşılısı yok muydu demedim ben de, mutlu oldum cidden:)

Umarım işime yarar, monitör istediğim gibi büyük ve elle açısı ayarlanabiliyor, gerçekten güzel, şimdilik tek yorumum bu. Teknik kısımlarla ilgili neler yaşayacağımı bakıp göreceğiz.

Herkese iyi çalışmalar.
Sevgiler..
Collapse

Mehmet Karsli
Mehmet Karsli  Identity Verified
Türkiye
French to Turkish
+ ...
Mac Aug 7, 2015

Sizin IT\'ci çocuk en iyisini yapmış

Ben de bir süredir Macbook kullanan biri olarak, bir daha kısmetse PC almayı düşünmüyorum. Sanal makine ile Windows da kurdum ve Trados\'u bu şekilde sorunsuz kullanıyorum. Diğer yazılımları Mac işletim sisteminden çalıştırdığım için aynı donanımlardaki bir PC\'ye göre daha hızlı çalışıyorum. SSD disk çok büyük bir artı tabii ki. Time machine i
... See more
Sizin IT\'ci çocuk en iyisini yapmış

Ben de bir süredir Macbook kullanan biri olarak, bir daha kısmetse PC almayı düşünmüyorum. Sanal makine ile Windows da kurdum ve Trados\'u bu şekilde sorunsuz kullanıyorum. Diğer yazılımları Mac işletim sisteminden çalıştırdığım için aynı donanımlardaki bir PC\'ye göre daha hızlı çalışıyorum. SSD disk çok büyük bir artı tabii ki. Time machine ile sürekli yedek alması da bir avantaj, ki ayrıca ben kurduğum Cloud sistemle de ilave bir yedekleme yapıyorum. 2 tane de 19\" monitör bağladım. Birinde web sitelerini açarken, diğerini de müzik, dizi, film amaçlı bir nevi TV gibi kullanıyorum boştaysa.
Collapse

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
ben de para harcamaya karar verdim :) Sep 4, 2015

Benim 9 yıllık HP laptop işimi görmeye yetiyordu, ikinci monitör olarak da bir önceki bilgisayarın 15 yıllık monitörünü kullanıyordum. Klavye bile 15 yıllık, mouse deseniz onu da 5-6 yıl önce almışımdır.

Ekran bozulmasaydı (muhtemelen floresanları yandı) kullanmaya devam ederdim ama 2 ekrana alışan biri olarak artık vakti geldi diyorum

Öncelikle masaüstü düşünüyorum, hem
... See more
Benim 9 yıllık HP laptop işimi görmeye yetiyordu, ikinci monitör olarak da bir önceki bilgisayarın 15 yıllık monitörünü kullanıyordum. Klavye bile 15 yıllık, mouse deseniz onu da 5-6 yıl önce almışımdır.

Ekran bozulmasaydı (muhtemelen floresanları yandı) kullanmaya devam ederdim ama 2 ekrana alışan biri olarak artık vakti geldi diyorum

Öncelikle masaüstü düşünüyorum, hem fiyatı çok daha uygun hem de bakımı daha kolay.

Dizüstü bilgisayarın diyelim ekranı bozuldu, servise veriyorsunuz en az bir hafta eliniz kolunuz bağlı bekliyorsunuz. Masaüstü sistemde ise monitörde bir sorun çıkarsa olmadı bir monitör daha alır çalışmaya devam edersiniz.

Ayrıca masaüstü sisteme upgrade yapmak daha kolay. Bu işlerle uğraşmayalı çok uzun zaman oldu ama hâlâ ikinci bir hard disk takmayı filan becerebilirim sanırım.

Çok fazla masraf yapmayı düşünmüyorum, şu an kullanmakta olduğum hurda bile işimi görmeye yettiğine göre şu bilgisayar benim için yeterli olacaktır sanıyorum:
http://www.vatanbilgisayar.com/asus-k31ad-tr006s-intel-core-i3-4160-36-ghz-4-gb-1-tb-1-gb-nvidia-gt710-win81.html?srt=UP#ozellikler

Monitör olarak da bildiğimden değil ama aynı marka olsun diye düşündüm. 2 monitör alacağım.

http://www.vatanbilgisayar.com/asus-185-vs197n-genis-ekran-led-monitor.html?srt=UP

ya da

http://www.vatanbilgisayar.com/asus-195-vx207ne-genis-ekran-led-monitor.html?srt=UP

18.5" bile alışkın olmadığım kadar büyük ama fiyat farkı çok az olduğu için 19.5" olanı alabilirim. Daha büyük boylarda ise fiyat farkı biraz fazla.

Bu ürünler hakkındaki yorumlarınızı merak ediyorum. Ayrıca danışacağım bir-iki husus daha var.

Dizüstü kullananların belki aklına bile gelmeyen elektrik kesintisi olayına karşı 2 tane UPS alma gerekecek. Biri bilgisayar diğeri ise monitörler için.

http://www.vatanbilgisayar.com/powersonic-eco650-650va-line-interactive-ups.html?srt=UP

Bunların bana 10 dakika yetecek gücü vereceğini düşünüyorum.

Benim için esas zor olan kısım Windows XP'den (32 bit) Windows 8 ya da 10'a (64 bit) geçiş olacak.

Yeni MS Office almak durumundayım. Word, Excel, PowerPoint, Access ve Outlook kullanmak zorunda olduğum programlar, bunların hepsini içeren bir paket, fiyatını daha araştırmadım ama bayağı tuzlu olacak sanırım.

Ben de oldum olası İngilizce Windows ve Office kullandım. Kurulumda İngilizce Windows seçmek mümkün galiba ama Office için ne yapacağım bilmiyorum. İngilizce Office'de Türkçe yazım düzeltme yapmak mümkün olacak mı?

Bir de Outlook 2003 e-postalarımı yeni Outlook'ta (son versiyon kaçsa artık) sorunsuz şekilde açabilir miyim. Yani e-posta arşivimi kaybetmek istemiyorum. 32/64 bit farkı sorun çıkarmaz umuyorum.

Soracağım başka şey kaldı mı acaba...

Yeniden Adobe Acrobat Pro almak istemiyorum, ücretsiz Adobe Reader işimi görür umarım.

Babylon sözlük programı ve diğer sözlüklerimi 64 bit sisteme kurabileceğimi sanmıyorum. Bunları deneme yanılma yoluyla öğreneceğim sanırım.

Bunun için de iyi bir disk partition ve backup programına ihtiyacım olacak. Şüphesiz ikinci bir hard disk daha alacağım ve dosyaları, arşivimi burada saklayacağım. Ancak 1 TB büyüklüğündeki C hard diskini de sanal olarak bölmek eski alışkanlıklardan mı bilmem bana mantıklı geliyor. Önbellek için de sabit bir kısım ayırmak iyi performans sağlıyordu eskiden. Bunu yapmaya yine gerek var mıdır? İki hard diskli C-D-E-F diye dört bölüm oluşturmak ve mesela F'yi önbellek için kullanmak doğru olur mu?

Bilgisayar konularından bu kadar uzun süre uzak kalınca soracak soru da çok oluyor.

[Edited at 2015-09-04 00:24 GMT]
Collapse

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
RAM filan Sep 4, 2015

Almayı düşündüğüm sistemde 4GB ram var, çok da yeterli olmayacağını biliyorum. Muhtemelen Vatan'da hemen 8 GB'a çıkartacağım. Bilgisayarın üstündeki 4GB tek ram ise ve aynısından bulabilirsem toplam 12 GB bile yaptırabilirim.

Belki de 400 TL filan harcayıp 2x8 taktırmak daha iyi. Bilgisayar, 2 monitör, 2 UPS, ikinci bir hard disk, RAM derken toplam 2600 - 2700 TL oluyor.

Yazılım için de para kalması gerekiyor, ama Access içeren bir Office p
... See more
Almayı düşündüğüm sistemde 4GB ram var, çok da yeterli olmayacağını biliyorum. Muhtemelen Vatan'da hemen 8 GB'a çıkartacağım. Bilgisayarın üstündeki 4GB tek ram ise ve aynısından bulabilirsem toplam 12 GB bile yaptırabilirim.

Belki de 400 TL filan harcayıp 2x8 taktırmak daha iyi. Bilgisayar, 2 monitör, 2 UPS, ikinci bir hard disk, RAM derken toplam 2600 - 2700 TL oluyor.

Yazılım için de para kalması gerekiyor, ama Access içeren bir Office paketi bulamadım!!

Office 365 (abonelik sistemi anladığım kadarıyla) dışında seçenekler nelerdir?

-----------------------

RAM, UPS filan derken rakam bayağı yükseldi. Elektrik kesintisi korkusuyla yine dizüstü mü alsam derken, bozulma olasılığının ya da serviste geçecek sürenin daha az olması masaüstü sistem için avantaj görünüyor. Hemen yarın gidip almam, sistemi en kısa sürede çalışır duruma getirmem gerekmese daha bir yıl oturup düşünür, forumları filan okurum da vakit nakittir diyorum şu anda

[Edited at 2015-09-04 01:17 GMT]
Collapse

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Sorular, sorular... Sep 4, 2015

Daha önce de yazdigim gibi ben de yeni bir bilgisayar almak için bekliyorum. Yukarida okudugum kadari ile ben de Selçuk beyle paralel fikirlere sahibim. Benim de kafamda birçok soru var.

Öncelikle sunu sormak istiyorum. Türkiye'de yeni bir bilgisayar satin almak için müsteri hizmetleri açisindan öne çikan magaza hangisidir? TeknoSA? Vatan? Bence burada önemli olan 100. TL daha ucuz olmasi degil. Ucuz etin yahnisi pahalli olur, demisler. Önemli olan müsteri hizm
... See more
Daha önce de yazdigim gibi ben de yeni bir bilgisayar almak için bekliyorum. Yukarida okudugum kadari ile ben de Selçuk beyle paralel fikirlere sahibim. Benim de kafamda birçok soru var.

Öncelikle sunu sormak istiyorum. Türkiye'de yeni bir bilgisayar satin almak için müsteri hizmetleri açisindan öne çikan magaza hangisidir? TeknoSA? Vatan? Bence burada önemli olan 100. TL daha ucuz olmasi degil. Ucuz etin yahnisi pahalli olur, demisler. Önemli olan müsteri hizmetlerinin kalitesidir. Olur da ben bir sorun yasarsam veya bilgisayarimi "upgrade" etmek istersem, hangi magaza daha iyidir?

Microsoft Windows 10 çikali en az bir ay olmasina ragmen Türkiye'de hala Windows 8 satiliyor. Bir de teknolojide ileri oldugumuzu iddia ederler. Ben bu iddialara inanmiyorum. Ben bilgisayarlarda Windows 10 yüklü olana dek beklemekte kararliyim. Bedava "download" ediliyor gibi bahaneleri kabul etmiyorum.

Bir de dikkatimi çeken nokta, magazalarda bol miktarda laptop varken çok az sayida masaüstü bilgisayar var. Bu da tabii seçenek özgürlügünü daraltiyor. Almisken iyi bir marka almak istiyorum.

[Edited at 2015-09-04 04:00 GMT]
Collapse

Pages in topic:   < [1 2 3 4] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Bilgisayar seçimi

Translation news in Türkiye

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »